حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/10/28 توسط عبدالصاحب جمشیدی | نظرات ()

باسمه تعالی

اهمیت و وجوب امر به معروف و نهی از منكر

 وجوب امر به معروف و نهی از منکر

چرا اسلام و قرآن امر به معروف و نهی از منكر را واجب كرده است ؟

از مجموع آیات و روایاتی كه در موضوع امر به معروف و نهی از منكر وجود دارد استفاده می شود كه اسلام می خواهد همه افراد جامعه اسلامی به گونه ای تربیت شوند كه در برابر رفتار همدیگر احساس مسئولیت كنند زیرا روشن است كه مصالح و سعادت دنیوی و اخروی افراد جامعه به یكدیگر مرتبط است و اعمال و رفتار افراد اجتماع در سرنوشت یكدیگر تأثیر می گذارد و آثار صلاح و فساد افراد ، تنها به خود آنها محدود نمی شود ، بلكه نتیجه مثبت و منفی بسیاری از اعمال اعضای جامعه ، به كسانی بر می گردد كه در آن جامعه زندگی می كنند ؛ برای مثال سود و زیان رعایت یا عدم رعایت قوانین اجتماعی به همه می رسد . كارهای خوب نیكوكاران در سعادت دیگران مؤثر است و كارهای بد بدكاران نیز در جامعه اثر می گذارد و اساساً افراد جامعه ، مانند اعضای یك پیكرند كه اگر یكی از عضوها سلامت خود را از دست بدهد ، دیگر اعضا را نیز با مشكل روبرو می كند . از همین رو ، حتی در جوامع غربی كه فردگرایند و معمولاً در كار یكدیگر دخالت نمی كنند ، درباره ی اموری كه آثار منفی در جامعه دارد و منافع مادی آنان را به خطر می اندازد ، حساسیت نشان داده و درباره این گونه امور ، نظارت و كنترل دارند . از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم  نقل شده است كه فرمود :

یك فرد گناهكار در میان مردم ، همانند كسی است كه با جمعی سوار بر كشتی شود و به هنگامی كه در وسط دریا قرار گیرد ، تبری برداشته و به سوراخ كردن موضعی كه در آن نشسته است بپردازد و هرگاه به او اعتراض كنند ، در جواب بگوید : من در سهم خود تصرف می كنم . اگر دیگران او را از این عمل خطرناك باز ندارند ، طولی نمی كشد كه آب دریا به داخل كشتی نفوذ كرده و یك باره همگی در دریا غرق می شوند .

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  با این مثال زیبا ، منطقی بودن وظیفه امر به معروف و نهی از منكر را مجسم ساخته و نظارت فرد بر اجتماع را یك حق طبیعی می داند كه ناشی از پیوند سرنوشت هاست . بنابراین ، یكی از ادله وجوب امر به معروف و نهی از منكر ، پیوند سرنوشت انسان ها به یكدیگر در دنیاست و علاقه به سرنوشت خود و دیگران اقتضا می كند كه انسان مسلمان ، برای ایجاد جامعه ای سالم - كه سرشار از خوبی ها و تهی از بدی هاست - بكوشد . افزون بر این اسلام به مهرورزی ، مهربانی و دستگیری از انسان های نیازمند ، اهمیت ویژه ای داده است و محبوبترین مردم را كسی می داند كه وجودش برای دیگران سودمند تر باشد . از همین رو ، اموری مانند دستگیری از فقرا و مستمندان ، رسیدگی به بیماران و سرپرستی از یتیمان ، از ارزش والایی برخوردار است . حال كه چنین است آیا ممكن است اسلام به نیازمندی های معنوی مؤمنان بی توجه باشد و آیا ممكن است كه انسان در برابر دیگران مهربان بوده و از این كه آنان به راهی بروند كه پایانش جهنم و غضب الهی است بی تفاوت باشد ؟

پاسخ این دو پرسش منفی است و مهرورزی به دیگران اقتضا می كند كه مؤمنان همواره بر رفتار و كردار یكدیگر نظارت داشته باشند و بكوشند همه آحاد جامعه اسلامی ، آینده ای سعادتمند در بهشت جاویدان داشته باشند و در پی چنین تلاش فراگیری است كه جامعه اسلامی ، مدال بهترین امت را دریافت خواهد كرد :

« كُنتُم خَیرَ اُمَّةٍ اُخرِجَت لِلنّاسِ تَأمُرونَ بِالمَعروفِ و تَنهَونَ عَنِ المُنكَرِ . . . »؛ شما بهترین امتی هستید كه برای مردم پدیدار شده اید ، به كار پسندیده فرمان می دهید و از كار ناپسند باز می دارید .

جامعه اسلامی در چنین شرایطی ، كه به امر به معروف و نهی از منكر عمل می كند ، به فلاح و رستگاری خواهد رسید .ادامه مطلب
  طبقه بندی: ماهیت امر به معروف ، 
  برچسب ها: چرایی،
نوشته شده در تاریخ 1390/10/27 توسط آمر به معروف | نظرات ()

 

آنچه   از    هر    واجبی   نیکوتر  است

 

امر برمعروف ونهی ازمنکراست
  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  ماهیت امر به معروف ، 
نوشته شده در تاریخ 1390/10/24 توسط آمر به معروف | نظرات ()
نوشته شده در تاریخ 1390/10/14 توسط آمر به معروف | نظرات ()

امر به معروف و نهی از منکر ، واجبی بسیار فراتر از چند پند و تذکر خصوصی و محدود به موارد جزئی است .

دامنه معروف ها و منکرها  در تمامی شئون فردی و اجتماعی و حکومتی گسترش داشته و شامل همه ی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و حکومت می شود.

آیت الله مظاهری
  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  مصداق های امر به معروف و نهی از منکر ، 
  برچسب ها: امر به معروف و نهی از منکر، امر به معروف، نهی از منکر، نهی ازمنکر، امربه معروف، ضربان، zarabaan، zaraban، دانلود محصولات، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام، بسیج دانشجویی، دانشگاه امام صادق علیه السلام،
نوشته شده در تاریخ 1390/10/7 توسط آمر به معروف | نظرات ()

قال الباقر علیه السلام :

إنَّ الأمرَ بِالمَعروفِ وَالنَّهیَ عَنِ المُنكَرِ سَبیلُ الأنبیاءِ ، وَمِنهاجُ الصُّلَحاءِ ، فَریضَةٌ عَظیمَةٌ بِها تُقامُ الفَرائضُ ، وتَأمَنُ المَذاهِبُ ، وتَحِلُّ المَكاسِبُ ، وتُرَدُّ المَظالِمُ ، وَتَعمُرُ الأرضُ ، وَیُنصَفُ مِنَ الأعداءِ ، وَیَستَقیمُ الأمرُ؛

 

امر به معروف و نهى از منكر راه و روش پیامبران و شیوه صالحان است و فریضه بزرگى است كه دیگر فرایض به واسطه آن بر پا مى‏شود، راه‏ها امن مى‏گردد و درآمدها حلال مى‏شود و حقوق پایمال شده به صاحبانش برمى‏گردد، زمین آباد مى‏شود و حق از دشمنان گرفته مى‏شود و كارها سامان مى‏پذیرد.

كافى، ج5، ص56، ح1
  طبقه بندی: در لسان معصومین(علیهم السلام) ،  امر به معروف در جامعه ،  ماهیت امر به معروف ، 
  برچسب ها: امر به معروف و نهی از منکر، امر به معروف، نهی از منکر، نهی ازمنکر، امربه معروف، ضربان، zarabaan، zaraban، دانلود محصولات، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام، بسیج دانشجویی، دانشگاه امام صادق علیه السلام،

 

كسى امر بمعروف و نهى از منكر میكند كه داراى سه خصلت باشد:

عالم به آنچه امر و نهى میکند باشد،

 عادل باشد در امر و نهى ای كه میكند

رفق و مدارا را در امر و نهى رعایت كند.
  طبقه بندی: در لسان معصومین(علیهم السلام) ،  امر به معروف در جامعه ،  دانلود محصولات ، 
  برچسب ها: امر به معروف و نهی از منکر، امر به معروف، نهی از منکر، نهی ازمنکر، امربه معروف، ضربان، zarabaan، zaraban، دانلود محصولات، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام، بسیج دانشجویی، دانشگاه امام صادق علیه السلام،

Powered by WebGozar