حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر

ما موظفیم كه بهانه دست این اشخاصى كه غرض دارند ندهیم. هر یك خودمان را مواظبت كنیم و پاسدارى از خودمان بكنیم؛ و هر یكمان از رفقا فرض كنید پاسدارى بكند.

ما موظفیم كه بهانه دست این اشخاصى كه غرض دارند ندهیم. هر یك خودمان را مواظبت كنیم و پاسدارى از خودمان بكنیم؛ و هر یكمان از رفقا فرض كنید پاسدارى بكند. آقا خودش را حفظ بكند؛ و مأمور حفظ شما و شما و شما هم هست. نه این است كه مأمور است [براى‏] خودش؛ مأمور است خودش نماز بخواند؛ نخیر مأمور است كه شما را وادار كند به نماز خواندن؛ من را وادار كند به نماز خواندن، همه مأموریم. خودش فقط مثلًا بدگویى به مردم نكند بى‏جهت؛ این خودش هست؛ اگر شما هم كردید، این مكلف است؛ یعنى تكلیف الهى دارد به اینكه جلوتان را بگیرد. امر به معروف و نهى از منكر دو اصلى است در اسلام، كه همه چیز را مى‏خواهد اصلاح كند؛ یعنى با این دو اصل مى‏خواهد تمام قشرهاى مسلمین را اصلاح بكند. به همه مأموریت داده، به همه، به تمام افراد زیر پرچم مأموریت داده كه باید وادار كنید همه را به كارهاى صحیح، و جلوگیرى كنید از كارهاى فاسد. این طور نیست كه شما فقط یك مأموریتى دارید، و آن این است كه خودتان یك كارهاى خوبى بكنید، از كار بد احتراز كنید. مأموریت زیادتر از این است، خودتان و همه را، هم خودتان، هم همه را. و هیچ فرقى هم بین قشرها در این امر نیست كه همه باید اطاعت خدا بكنند و همه باید حفظ این پاسدارى را بكنند، مهم این است. پاسدارى خیلى شریف است، براى اینكه خدمتگزارى به اسلام است؛ حفظ اسلام است. و مسئولیتش خیلى زیاد است، براى اینكه اگر خداى نخواسته پاسدار بر خلاف مقررات پاسدارى و بر خلاف مقررات پاسدارى اسلامى عمل بكند، یكوقت مى‏بینید كه با قلم اشخاصى كه مى‏خواهند چهره اسلام را وارونه نشان بدهند، آنها به فعالیت مى‏افتند و بهانه دستشان مى‏آید و اسلام را بد معرفى مى‏كنند، و مكتب ما خداى نخواسته یكوقت شكست بخورد. اگر مكتب ما شكست بخورد، رفتیم تا آخر؛ تمام شده دیگر كار. اگر در این زمان، در این زمانى كه این نهضت پیدا شد و این قُلْدُرها را، این چپاولگرها را، همه را خارج كرد و بیرون كرد همه را، اگر به جاى او یك غارتگر و چپاولگر به حدود خودش بنشیند، نهضت ما از بین مى‏رود، و مكتب ما شكست مى‏خورد. و این به عهده من و شما و همه است؛ باید حفظش بكنیم.(صحیفه‌ی امام(ره) ج10 ص211)
  طبقه بندی: سخنان امام خمینی رحمه الله ، 

Powered by WebGozar