حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر

نامه سرگشاده بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) خطاب به آقای احمدی نژاد پیرامون مسأله حجاب و عفاف

بسم الله الرحمن الرحیم

«كنتم خیر أمة أخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنكر و تؤمنون بالله» (آل عمران 110)

خدمت رییس جمهور محترم

 سلام علیكم

هرچند نگارندگان این نامه و خیل دانشجویان و نیروهای انقلابی كشور كه حامی اصولی دولت شما بوده و هستند، به نظرات خاص و متفاوت شما در حوزۀ مسائل فرهنگی واقف بوده اند و از همان لحظه ای كه در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دور  اولتان اظهار داشتید كه «پوشش مردم ما اساسا مسألۀ كشور ما نیست» ، به نگاه روشنفكرمآبانۀ شما در باب مشكلات فرهنگی پی بردند، اما با صحبتهای اخیر شما در گفتگوی زنده شبكه اول سیما، خطر جدی نسبت به این نوع نگاه احساس شد، نگاهی كه زمینه ساز تداوم و بلكه گسترش ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه است.

آقای احمدی ن‍‍‍ژاد؛

آن چه  ما را به نگارش این دردنامه واداشته است ، خطری است كه از گسترش منكری بزرگ در جامعه احساس می كنیم؛ منكری كه چندی است خروش مردم را در پی داشته است و آنچه بر اندوه ما می افزاید سخنانی است ناامید كننده  كه جز یأس دلسوزان انقلاب نتیجه ای نخواهد داشت.

طی یكی دو ماه اخیر جبهه ی نیروهای انقلاب از مقام معظم رهبری گرفته تا مراجع تقلید انقلابی ، ائمه ی جمعه،  نمایندگان مجلس و توده های متدین مردم و خانواده های شهدا دور جدیدی از مطالبه و روشنگری حول محور مبارزه با مفاسد اجتماعی و اخلاقی را آغاز نمودند. اما متأسفانه سخنان شما در رسانه ی ملی آب پاكی بر همه ی این مطالبات ریخت و آنها را نوعی «جنجال آفرینی» و سروصدای بیهوده خواند.آقای رییس جمهور ! برای ما همواره جای سؤال بوده است كه چرا پدیده ی  مفاسد اخلاقی و اجتماعی در نگاه و كلام شما بی اهمیت ، كم رنگ و مسأله ای دست چندم است. ترس ما این است ،  عده ای آهنگ كلام شما در این حوزه را هم راستا با آهنگ ادبیات جبهه ی نفاق دوم خرداد و  بدنه ی لیبرال كشور بدانند.

چرا وقتی به شهادت هر رهگذر منصفی، در فضای خیابان ها و اماكن عمومی جامعه آزادی لجام گسیخته برای ارتباط دختر و پسر وجود دارد و نیروهای انتظامی و بسیجی تقریبا هرگونه تحرك انتظامی در این حوزه را تعطیل كرده اند و انبوه صحنه های بدحجابی و منكرات دیگر جلوی چشمان هرروزه ی ما در حال خودنمایی است، شما به گونه ای صحبت می كنید كه عكس این فضا در ذهن مخاطبین تداعی می شود . گویی دختران و پسران  ، امروزه در خیابانهای تهران با مشكل افرادی مواجه هستند كه از نسبت آنان پرس وجو می كنند یا مدام به آنان امر و نهی می كنند.

 «گشت نسبت» -كه مجری برنامه ی مذكور رندانه و غیرمنصفانه بدون اینكه اصل دروغ بودن خبر را ملاحظه نماید - آیا واقعا چیزی است كه در دستور كار نیروی انتظامی است كه شما اینگونه با تجاهل آن را مورد محكومیت شدید قرار داده و دخالت دولت را در آن مطلقا رد می كنید؟ همان گونه كه جنابعالی در مسائل دیگر كشور بی اعتنایی كم نظیری به تبلیغات دشمنان این مرزوبوم دارید، خوب است در مسائل فرهنگی هم به تبلیغات و گزارش های مغرضانه ی چند روزنامه و خبرنگار فتنه گر داخلی اعتنایی نكنید.

فرمودید كه هروقت بحث مسائل فرهنگی پیش می آید، عده ای بانوان را دائما به عنوان متهم ردیف اول ذكر می كنند. واقعا نمی دانیم منظورتان از این حرف و بزرگ نمایی آن چیست. از خود می پرسیم كدامیك از مطالبه كنندگان مقابلۀ جدی با مفاسد اجتماعی در یكی دوماه اخیر چنین منظوری را در مواضع خود داشته یا ابراز كرده اند. بر فرض كه در ذهن عده ی اندكی از این جمع به غلط این تصور باشد، این چه ربطی پیدا می كند به اصل مطالبه ی این جبهه كه برخوردی قاطع، فراگیر و جامع با مفاسد اخلاقی اعم از بدحجابی و سایر بی عفتی های رایج چه در میان زنان و چه در میان مردان است؟ آیا منصفانه است كه از زیر پاسخ این مطالبه ی بحق فرار كرده و بعد با ارائه ی یك روایت ناقص از آن، اصل صحبت را مورد هجمه قرار دهیم؟

قطعا در میان مفاسد اجتماعی، پدیده ی بدحجابی - كه البته امروزه دیگر فراتر از بدحجابی صرف است و به جولان عشوه گری و مانكنیزم در مكانهای مختلف تبدیل شده -  از اهمیت و توان تخریبی خاصی برخوردار است كه سرچشمه ی بسیاری از مفاسد دیگر می شود. و این پدیده به طور طبیعی در میان زنان كشور رواج بیشتر و آثار تخریبی گسترده تری دارد. اگر مشكل شما این است كه امثال ما ، زنان را تنها متهم یا متهم ردیف اول این قضیه می دانیم، به صراحت این اتهام را از خود دفع كرده و می گوییم متهم ردیف اول، خود حضرتعالی،  وزرا ، سایر مسئولین قضایی ، انتظامی ، تقنینی و فرهنگی نظام اند كه پیگیر وظیفه ی خود در بستر سازی فرهنگی، اجرای لایحه ی عفاف و حجاب و نظارت بر رعایت حدود شرعی در فضای عمومی كشور و دستگاه های زیرمجموعه ی خود نیستند.

آقای احمدی نژاد، می دانیم آهنگ كلاممان تند و تیز است و احتمالا موجب تكدر خاطر جنابعالی خواهد شد. اما بدانید كه پنج سال از شروع دولت شما و انفعال آزارنده ی شما در پاكسازی فضای اخلاقی جامعه را سپری كرده ایم، و بدون هیچ گونه تظاهری كارد به استخوانمان رسیده است. بدانید كه از سر دلسوزی نسبت به دولت شما و موفقیت آن در اجرای آرمان های متعالی اسلام این حرف ها را با شما درمیان می گذاریم و هیچ هدف و غرض سیاسی و تخریبی در دستور كار نیست.

شما در صحبتهایتان مدام تأكید می كنید كه در مسأله ی مفاسد اجتماعی باید فقط با آنانی برخورد كرد كه سازمان یافته و با نیت تخریب دست به این اعمال می زنند. سوال ما از شما این است كه آن كسی كه غیرسازمان یافته و بدون نیت مشخص تخریب، عملا دست به تخریبگری و اشاعه ی مفسده می زند، چرا نباید با او برخورد شود؟ مگر مصالح اخلاقی یك جامعه به نیت و درون افراد ارتباط پیدا می كند؟ مگر حرام آلود شدن نگاه های مردان، ناامن شدن فضای روانی جوانان، كم شدن وفاداری های زوجین به یكدیگر، گسترش انواع و اقسام روابط نامشروع، و خلاصه پوسیده شدن جامعه از درون كه همگی برخی از آثار اشاعه ی فساد است، كم چیزی است كه بخواهیم ملاحظۀ نیت و پشت پرده ی عمل افرادی كه در ایجاد این فضا دخالت دارند را بنماییم؟ اگر زنان و دخترانی ناآگاهانه و البته با نیت خودنمایی و جلوه گری چنین فضایی را در كشور ما بوجود آورده اند، باید گذاشت كار خودشان را بكنند و جامعه را خواسته یا ناخواسته به سمت سقوط سوق دهند؟ واضح است كه فضای كنونی جامعۀ ما عمدتا توسط این عده و البته مردان بی مسئولیت ایجاد شده و در حال گسترش است. اگرچه این افراد را نباید به طوركلی از دامان جامعه طرد كرد و به حقوق و كرامت انسانی آنان نیز باید احترام گذاشت ؛ اما مصلحت كل جامعه و جوانان پاك را نباید فدای ملاحظات این اندك عده ی خاص كرد.

بر خود لازم می دانیم این نكته را به حضرتعالی متذكر شویم ؛ رویه ی كنونی دولت شما در بازگذاشتن صحنه ی عمومی كشور برای جولان مهاجمان حجاب و عفت و عدم حركت فرهنگی جدی در این زمینه ، در عمل زمینه را برای گسترش چنین فضای مسمومی فراهم آورده است. به خاطر داشته باشید كه رهبری معظم، اخیرا در جمع مسئولین نیروی انتظامی تصریح نموده اند « با برخی افراد كه تعمدا یا از روی بی توجهی ، چهره ی جامعه را از لحاظ دینی، نجابت و عفاف خارج می كنند نیز باید برخورد قوی و صحیح انجام شود )) و طبیعی است كه شما به عنوان فردی كه ادعای سربازی ولایت را دارد، نباید فاقد چنین نگاهی در اظهارات و عملكردتان باشید.

می فرمایید كه بدحجابی و مفاسد دیگر ریشه های فراوانی دارد كه باید ابتدا آنها را رفع كرد. اولا به لحاظ منطقی و حقوقی و شرعی، این كه یك رفتار غلط و جرم آشكار ریشه ها و علل دیگری در جاهای دیگر داشته باشد، نافی برخورد مستقیم با آن رفتار نیست. سایر انواع جرمهای اجتماعی نظیر سرقت ، تجاوز ، رشوه خواری و حتی جرائم رانندگی همگی ریشه های فرهنگی ، ساختاری و اقتصادی متعددی دارند كه در هیچ كجای دنیا توجیه گر تعطیلی كار انتظامی در برخورد با آنها نیست. در ثانی پدیدۀ بدحجابی فقط یك «معلول» نیست ،بلكه خود «علت» مشكلات و مفاسد دیگری هم هست. فرد بدحجاب اگرچه به یك معنا قربانی عوامل و زمینه هایی فراتر از كار خود است، اما در عین حال به خطراندازنده ی مصالح دیگران نیز می باشد. هم باید اقدام ریشه دار فرهنگی و اقتصادی و ... جهت رفع زمینه های عمل مجرمانه ی و خلاف شرع او به عمل آورد و هم چاره ای نیست در حین انجام عمل به او تذكر داد و در صورت نپذیرفتن تذكر، با او برخورد انتظامی نمود.

 بنای مجموعه ی نیروی انتظامی كشور نیز چه در طرح سابق گشت ارشاد و چه در بحث های فعلی اگر شما اجازه بدهید كه به وظیفه ی خود بپردازند این بوده است تا آنجا كه ممكن است به سمت برخوردهای انتظامی و قهرآمیز با افراد نرود،كه شما در صحبتهایتان القا كننده ی وجود چنین فضایی هستید و از آن اظهار نگرانی می كنید. البته در هر طرح گسترده ی انتظامی همانند همۀ اقدامات دیگر حاكمیتی، موارد اجتناب ناپذیر خطا از سوی عاملین طرح به وجود می آید كه نباید به خاطر آنها اصل این اقدامات و مصالح مترتب بر آن را زیر سوال برد. از سوی دیگر اگر اندكی با اصول اولیه ی حقوقی آشنا باشید اذعان خواهید نمود در مقابل هر قانونی كسانی هستند كه زیر بار تذكر و اخطار نمی روند و قاعدتا باید با آنها با قاطعیت و مجازات رفتار نمود تا ضمانت اجرای پیشگیری از جرم باشد.

 جناب رییس جمهور!

 دقت داشته باشید كه فلسفه ی برخورد انتظامی با جرائم ، صرفا اصلاح افراد مجرم نیست، كه در درجه ی اول بازداشتن دیگران از تكرار عمل مجرمانه و نگهداری از حریم امن جامعه است. نهادهای فرهنگی دولت شما و سایر نهادهای مسؤول دیگر، بایستی وظیفه ی خود را در جهت ترغیب افراد به رعایت احكام الهی انجام دهند و نهادهای انتظامی و قضایی نیز باید از حریم امنیت اخلاقی جامعه مراقبت و از سرایت جرم به سایر افراد و فضاهای جامعه جلوگیری نمایند.

آقای احمدی نژاد!

 اگر بهتر به واقعیات بنگرید و نخواهید از كنار آنها با تعارف و مسامحه عبور كنید، می بینید كه مفاسد اخلاقی و مظاهر بی­عفتی در جامعۀ اسلامی بدون هیچ اغراقی روند خطرناكی پیدا كرده و امنیت ذهنی ، روانی و خانوادگی جامعه را در شهرهای بزرگ و كوچك كشور مختل نموده است. به گفته ی مسئولین و ناظران امر، بحران جنسی در صدر مهمترین مشكلات حوزه ی جوانان است، كه از آبشخورهای اصلی این بحران فضای ناامن اخلاقی جامعه می باشد. در دانشگاه ها و اماكن دیگری نظیر مترو و مجتمع های تجاری و... حفظ حریم زن و مرد بسیار كم رنگ شده است. حتی در حوزه های ورزشی نیز به واسطه ی مسامحه ی مسؤولان دولت شما بانوان نماینده ی كشورمان با حجابی ناقص در میادین خارجی ظاهر می شوند .محصولات مخرب فرهنگی بدون هیچگونه كنترل و نظارتی در فضای جامعه ی اسلامی دیده می شود، پرده ی سینماهای كشور بعد از پنج سال همان سو‍ژه های ابتذال رایج میان مردم را به نمایش می گذارد و خلاصه امر نظارت بر فضای اخلاقی جامعه به امان خدا رها شده است. همگان از خود می پرسند كه چگونه است دولت مكتبی جمهوری اسلامی در باب برهم زنندگان امنیت سیاسی كشور اینقدر حساسیت داردوكوچكترین تحركات این گونه را رصد و خنثی می كند، اما میدان را برای فسادهای گوناگون اخلاقی و فرهنگی باز گذاشته است.

جناب رییس جمهور محترم!

 جمعیتی كه در میان انبوه مردم انقلابی ، در اقلیت محسوب می شوند و غالبا هم به اقشار مرفه و ناراضیان سیاسی جامعه تعلق دارند ، آگاهانه یا  ناآگاهانه در حال تخریب فرهنگ جامعه هستند. این جماعت چه با وجود گشت ارشاد و چه بدون آن، از حاكمیت كشور و عملكرد دولت شما ناراضی و نالان اند، و دل به یك سبك زندگی اسلامی نمی دهند. این واقعیتی است كه با چند همایش و بروشور و لبخند و كارهای رایج فرهنگی دیگر عوض نمی شود و هیچ وقت حجاب و عفاف اسلامی در میان اینها به فرموده ی شما تبدیل به «معروف» نمی گردد. آیا ضروری نیست به خاطر حفظ فضای كلی جامعه و انبوه مردمان در شهرها ، روستاها و مناطق نسبتا مصون مانده به چنین اقدامی دست زد؟ چرا بایدآهنگ سخنان- كه زمانی تسلی بخش دل های رنج دیده ی مستضعفین جامعه بود- شما ناخواسته به خواسته های نامشروع مرفهین بی درد گرایش یابد؟

و بالاخره آقای رییس جمهور

موج گسترش مفاسد اخلاقی- از جمله بدحجابی-طراحی شده از سوی دشمنان نظام آن چنان قوی و شتابان است كه در كنار سرمایه گذاری های فرهنگی زیربنایی، بایستی حتما با ابزار اقتدار اجرایی و انتظامی جلوی این سیل را گرفت در غیر این صورت طی سالیان آینده خیابانهای تهران و اماكن دیگر به فضای كنونی حاكم بر جوامع غربی نزدیك خواهد شد و پرده های حیا و دینداری در جامعه به كلی دریده خواهد شد.

 از شما مجدانه می خواهیم این "معضل" را پیش از تبدیل به "بحران"جدی گرفته و خطر این مفاسد را كمتر از مفاسد اقتصادی و سیاسی نبینید. این نوعی عدم توازن در منطق آرمانگرایانه ی شماست كه بارها و البته به حق   تكرار می كنید كه جلوی ضایع شدن یك ریال از بیت المال را می گیرید، اما انبوه مفاسد اخلاقی در كلام شما كمترین ضریب پرداخت را هم ندارد و بلكه از طرح كنندگان چنین موضوعاتی شكوه می كنید. امام راحل عظیم الشأن كه ما شما را پیرو راه آن حضرت می دانیم، در مورد هیچ مسأله ای از مشكلات كشور نفرمودند كه در صورت عدم جلوگیری مسؤولین، مردم خود می توانند اقدام به جلوگیری كنند، جز در بحث آزادی های خلاف شرع و عفت عمومی در باب پسران و دختران، كه در وصیتنامۀ خود بدان تصریح نمودند. و این اهمیت خاص چنین مسئله ای را در دغدغه های آخرین آن مرد بزرگ برای آینده ی جمهوری اسلامی می رساند.

در پایان ما بسیجیان دانشگاه امام صادق(علیه السلام) که دولت شما را در عمل به ارزش های متعالی اسلام بسیار جلوتر از دولت های قبل می دانیم ضمن اعلام بغض و گلایه خود نسبت به تخریبگران داخلی و خارجی دولت شما ،خطاب به جنابعالی متذكر می شویم ، ذهن و عمل خود را از اشتباه و كج فهمی مصون ندانید و در درستی مواضع خود و تطبیق آن با مبانی شریعت و خط امام همواره تأمل جدی داشته باشید - البته این خطاب را به خود نیز داریم. در هر صورت ما بسیجیان جامعه ی دانشگاهی آمادگی خود را جهت یاری دولت مردان برای حل مسأله ی حجاب و عفاف اعلام نموده و از حضرتعالی خواستاریم تا با حضور در جمع دانشجویان بسیجی شنوند ه ی این راهكارها باشید.

اللهم اجعل عواقب أمورنا خیرا

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(علیه السلام)
  طبقه بندی: مصداق های امر به معروف و نهی از منکر ، 
  برچسب ها: حجاب، احمدی نژاد، نامه سرگشاده، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، بسیج، بسیج دانشجویی، خطاب به آقای احمدی نژاد، مسأله حجاب و عفاف، پیرامون مسأله حجاب و عفاف، نامه سرگشاده بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) خطاب به آقای احمدی نژاد پیرامون مسأله حجاب و عفاف،

Powered by WebGozar