حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر

صمیمی بودن و انس گرفتن با فرد سبب می شود بهتر بتوان در او تاثیر گذاشت. محبت قوی ترین عامل جذب است. اگر به دیگران محبت کنید و با آنان دوست شوید از این راه بهتر می تواند تاثیر بگذارید.بیگانه شمردن مخاطب و از موضع بالا حرف زدن و نصیحت کردن، چندان اثری ندارد. عاطفه را باید به کار گرفت و قلعه دلها را تسخیر کرد.

بنابرین یکی از موثر ترین عوامل موفقیت در امر به معروف و نهی از منکر آن است که ناصح قبل از امر و نهی و نصیحت گری،احساسات،عواطف ومحبتت ومخاطب را نسبت به موضوع مورد نظر و نسبت به خود شخص ناصح و مهمتر از همه نسبت به خداوند جلب نماید.

حالت دوستی و مجذوبیت اگر جا بیفتد از بهترین حالات است. تجربه نشان داده است که آن اندازه که مصاحبت نیکان و ارادت و  محبت آنان در روح موثر افتاده است. خواندن صدها جلد کتاب اخلاقی موثر نبوده است.

دربخش مهمی از قرآن،خداوند نعمتهای خود را می شمارد تا عشق انسان را نسبت به خود زیادکند.کسی که می خواهد فرزند خود را به نماز وا دارد باید نعمتهای الهی را برای او بشمارد و هر چه گوینده محبوب تر باشد کلامش نافذتر است.
  طبقه بندی: شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر ، 
  برچسب ها: ضربان، شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر،

Powered by WebGozar