حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر

درانتقاد ونهی از منکر،تنها نقطه ضعف رامطرح نکنید.از خوبی ها نیز بگویید.هنگام نهی از منکر،ابتدا قوت را بگویید سپس تذکر دهید. مثلا"،کسی که این کمالات را دارد چرا این منکر را انجام  می دهد؟"

اگر نقاط مثبت فرد یا گروهی را پذیرفتیم و ستایش و احترام کردیم سپس از نقطه منفی او انتقاد کردیم موفق خواهیم بود. جعفربن ابی طالب درپاسخ نجاشی پادشاه حبشه که گفت حرف شما چیست؟ سوره مریم راکه درآن سیمای زیبای حضرت عیسی(ع) آمده را تلاوت کرد. نجاشی مسیحی دیدکه اسلام به مقدسات آنها این همه احترام گذاشته است،مسلمانان رادر پناه خود حفظ کرد.حسن سلیقه وبلاغت و روانشناسی تبلیغاتی جعفرطیارسبب پیدایش مکتب اسلام درحبشه شد.ذکر برخی از خوبی های گنهکاران بارعایت همه جوانب امر،در بسیاری از موارد تاثیر امر ونهی را افزایش می دهد، زیرا ذکر خوبی ها او را به تذکر دهنده خوش بین و ارزش خوبی او را تقویت می کند وبا چنین روحیه ای پذیرش تذکرآسان می گردد وتاثیرآن فزونی می یابد مثلا" اگر کسی دارای خانواده اصیلی است و به او گفته می شود: شان خانوادگی شما بالاتر از این است که مثلا"از لباسهای زننده و غربی استفاده کنید،یا سزاوار است کسی مثل شما که اعتبار اجتماعی برخوردار است از رفت وآمد با برخی افراد ناموجه پرهیز کند، حیف است که سابقه ارزشمندی را که به قیمت عمر شما به دست آمده در پی کسب اندکی مال حرام یا حرکتی غیر شرعی ضایع کنید.

حتی اگر کسی از صفت نیکویی برخوردار نباشد می توان به او گفت: حیف نیست کسی مثل شما که می تواند انسانی وجیه و مورد محبا خدا، مردم و خویشاوندان باشد خود را به فردی گنهکار و مورد بغض خدا و نفرت مردم تبدیل کند.
  طبقه بندی: شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر ، 
  برچسب ها: شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر، ضربان،

Powered by WebGozar