حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر

روش تلقین بیش از هر روش دیگر تا قبل از مرحله تکلیف از نظر روانشناسی رشد در تربیت دینی نوجوان و کودکان موثر و سازنده است. عزاداری برای حضرت امام حسین(ع) خود نوعی استفاده از روش تلقین است. روش تلقین و تکرار بر قبول آگاهانه وآزادانه همراه با دریافت اطلاعات جانبی حول محور و موضوع مورد قبول بنا شده است.

. روش تکرار و تلقین آمیزه ای است از علم واحساس. این روش نه تنها مانع از تفکر و تعلق نخواهد شد. بلکه احساس و لطائف معنوی و روحی نیز در آن به کمک عقل وفکرخواهد آمد. درتربیت، تکرار یک اصل ضروری است. درشبانه روز چندین بار نماز   می خوانیم و تکرار سوره حمد در نماز یک ضرورت است. در قرآن داستان سجده فرشتگان بر آدم وانکار ابلیس، داستان موسی و فرعون، داستان نوح وقوم لجوج او بسیاری از داستانهای دیگر بارها تکرار شده اند. همه اینها براساس حکمت الهی تکرار شده اند.

حساب ایمان به خدا از یاد خدا بودن جداست ما به خدا ایمان داریم اما او را فراموش می کنیم، لذا باید باذکر او ایمان خود راشکوفا کنیم. بسیاری ازکسانی که گرفتار گناه شده اند با یک تذکر از کار خود دست برنمی دارند. چه بیار کسانی که جدا شدن از بعضی منکرات رابرای خود محال می پندارند و فکر می کنند چون معتاد به خلافی شده اند دیگر نمی توانند تغییر موضع دهند.

در دعوت به خیر ونیکی و باز داشتن از ارتکاب به گناه باید به طور مداوم توصیه و سفارش کرد،و زمینه ارتکاب گناه در فرد مورد نظر از بین برود. تلقین صحیح و بیان نمونه ها دراین زمینه می تواند راه گشا باشد. درباره معاد نیز در سوره توبه آیه67 این معنا هست، یعنی بعضی به قیامت ایمان ندارد ولی بعضی دیگر ایمان دارند، اما او را فراموش می کنند.

 به هرحال انسان به قدری فراموشئکار است که تذکر گاه به گاه نیز برای او کافی نیست.لذا قرآن در سوره انفال آیه 45 می فرماید: « خدا را زیاد یاد کنید »
  طبقه بندی: شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر ، 
  برچسب ها: شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر، ضربان، تکرار و تلقین، امر به معروف ونهی از منکر، امر به معروف، نهی از منکر،

Powered by WebGozar