حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1389/04/24 توسط آمر به معروف | نظرات ()

در بحث آمریت و ناهیت استعلا و برتری نهفته است یعنی به تعبیری شرط امر و نهی كردن قدرت است. نكته بسیار مهم این سوال است كه آیا در امر و نهی که با استعلا همراه است قدرت شرط واجب است یا شرط وجوب؟

شرط واجب مثل وضو است برای نماز؛ شما میخواهید نماز بخوانید میگویند چرا نماز نمیخوانی؟ میگویی وضو ندارم!

خوب واجب است شما وضو بگیرید كه در این صورت وضو واجب می شود. خود وضو كه ذاتا مستحب است پس ما نمیخواهیم آن را انجام دهیم. نه چون این عمل مستحبی مقدمه یك عمل واجب است باید آن را انجام دهید. اگر كسی بگوید خوب اینجا آب نداشت مسئله تمام نیست باید آنقدر دنبال آب بگردد تا مقداری آب پیدا كند تا وضو بگیرد.
اما شرط وجوب چیست؟ كسی برای زیارت خانه خدا پول ندارد آیا بر او واجب است به دنبال تامین پول حج برود و تلاش كند؟ خیر بلكه هر موقع او توان مالی كافی برای رفتن به حج داشت آن وقت است كه حج بر او واجب میشود.

حال قدرت برای امر به معروف شرط واجب است یا وجوب؟

نظر امام این است كه قدرت برای امر به معروف یك شرط واجب است. یعنی اگر الان در جامعه منكری وجود دارد و شما قدرت ندارید تا منكر را رفع كنید بر شما واجب است كسب قدرت كنید تا منكر را از بین ببرید اگر این منكر به واسطه پول قدرت و هر چیز دیگری می تواند رفع شود یا معروف به واسطه پول و قدرت شما انجام میشود بر شما واجب است به دنبال كسب آن مقدار پول یا آن قدرت خاص بروید پس پولدار شدن در صورتی كه مقدمه و لازمه امر به معروف و نهی از منكر باشد واجب است. اگرشما مسئولیت یا قدرت سیاسی نیاز دارید بر شما واجب است تمام زندگی را طوری تنظیم كنید تا به آن مقام و قدرت برسید. یكی از دلایلی كه امام خمینی برای قیام و تشكیل حكومت بر شمردند اجرای امر به معروف نهی از منكر بود. شاه و حكومت یك منكر بزرگ بود و امام با قدرت مردم این طاغوت را بركنار كردن و حكومت را برای اجرای امر به معروف در دست گرفتند.
  طبقه بندی: ماهیت امر به معروف ، 
  برچسب ها: شرط واجب، شرط وجوب، استعلا و برتری، امر و نهی، قدرت،

Powered by WebGozar