حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر

عنوان :امر به معروف و نهی از منكر و آزادی در اسلام
نویسنده :محمد عسكری زاده
مقطع :كارشناسی ارشد
چکیده فارسی :

در این رساله دیدگاه سنتی از امر به معروف و نهی از منكر پس از تأسیس حكومت اسلامی بانگرش واقعی آن به آزادیهای فردی، اجتماعی، سیاسی و نظارت مردم بر تمام شئون حكومتی‌مطرح می‌گردد كه جا دارد گزیده‌ای از مطالب ارائه شده در این رساله، به ترتیب فصول آنها تبیین‌شود. فصل اول: جایگاه معنای تاریخی آزادی در غرب، به آداب و رسوم یونان باستان به مركزیت‌آتن برر می‌گردد؛ اما در ایران شعار ازادی برای بازگشت به آزادی‌های ارائه شده در حكومت‌پیامبر اسلام(ص) و علی بن ابیطالب(ع) می‌باشد. فصل دوم: بعد از تبیین مفاهیم امر به معروف ونهی از منكر به تعریف‌های اصطلاحی آزادی پرداخته می‌شود، كه متضمن دو تعریف مطلق ومقید از علماء مسلمان دربارة آزادی است. الف) انسانها را تكوینا كاملا آزاد قلمداد می‌كنند. ب)تشریعا، انسانها را آزاد از هر كسی و چیزی غیر از بندگی خدا می‌دانند. فصل سوم: هدف از امر به‌معروف و نهی از منكر، تشویق خوبان و تنبیه بدان، كه اهم آنها بیان و انتقاد از اعمال فردی واجتماعی ستمگران و زمامداران بوده است. فصل چهارم: آزادی در اسلام شامل همة شؤون‌فردی، اجتماعی، سیاسی، عقیدتی، گفتاری، نوشتاری، فرهنگی و تجاری است. فصل پنجم:اسلام در تعاملات اجتماعی، 1. پذیرش عقیده را ازاد و تحمیل آن را غیر قانونی می‌داند. 2. تفكررا آزاد و خدعه و نیرنگ را منكر تلقی می‌كند. 3. بیان برای ارتقاء خوبیها و انتقاد از پلیدی‌ها را آزادو فتنه و براندازی را غیر قانونی می‌داند. 4. فعالیت فرهنگی در جهت تعالی انسان را آزاد، اماتوطئه فرهنگی را غیر قانونی معرفی می‌كند. 5. تجارت در اسلام آزاد لكن ضرر در كسوت‌تجارت به اشخاص و اجتماع غیر قانونی است.


بقیه

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

عنوان :امر به معروف و نهی از منكر از دیدگاه قرآن
نویسنده :سید عبدالواحد محسنی
مقطع :كارشناسی
چکیده فارسی :

این تحقیق با موضوع «امر به معروف و نهی از منكر از دیدگاه قرآن» در یك مقدمه و شش فصل تنظیم شده است: فصل اول به ضرورت، سابقه، سؤال اصلی، سؤال‏های فرعی و مفاهیم موضوع پرداخته است. در فصل دوم، اهمیت و جایگاه این دو فریضه از دیدگاه قرآن مورد بررسی قرار گرفته و به تأیید آیات از طریق روایات، عقل و اجماع پرداخته است. فصل سوم به بیان شرایط و مراتب امر به معروف و نهی از منكر و راه‏های شناخت و مصادیق آن‏ها اختصاص دارد. در فصل چهارم، آداب امر به معروف و نهی از منكر و توانمندی آمران و ناهیان مورد بررسی قرار گرفته است. فصل پنجم به آثار و پیامدهای این دو فریضه اختصاص یافته است. در فصل ششم، پاسخ به سؤال‏ها و شبهات و نیز علل ترك این دو واجب اسلامی بیان شده است.


بقیه

عنوان :بررسی چگونگی نگرش اقشار گوناگون مردم نسبت به فرضیه امر به معروف و نهی از منكر
نویسنده :ربابه خدابنده‌لی
مقطع :كارشناسی ارشد
چکیده فارسی :

 اهداف این پژوهش عبارت اند از شناسایی و نگرش اقشار مختلف مردم. شناسایی راه های كیفیت بخشیدن به اجری فرضیه امر به معروف و نهی از منكر، بررسی و مطالعه آثار مثبت و تاثیر عمل به امر معروف و نهی از منكر در جلوگیری از انحطاط و انحراف جامعه است و به طور تصادفی میان ۴ منطقه تهران به روش میدانی انتخاب شده و نتیجه اینكه عدم آگاهی مردم از جزئیات امر به معروف و نهی از منكر و عدم فعالیت نهادهای مختلف و همچنین كوتاهی رسانه های گروهی در شناساندن این فرضیه به مردم موجب گشته كه امر به معروف و نهی از منكر در جامعه آنطور كه شایسته است انجام نشود و تلاش دست اندركاران جامعه در زمینه فرهنگ سازی این فرضیه موجب عدم تهاجم فرهنگی در جامعه می شود.

بقیه
  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  ماهیت امر به معروف ،  دانلود محصولات ، 

Powered by WebGozar