حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1391/04/16 توسط آمر به معروف | نظرات ()

امرونهی دینی گل سرسبد احکام خدا هستند که دینداری مردم به وجود آنها شکل می گیرد. خداوند این دواصل تابنده را در حدود ده آیه ازآیات قرآن مورد توجه جدی قرار داده و انجام آنها را از ویژگیهای اهل ایمان به شمار آورده است . همان گونه که می فرماید :

 

و المومنون و المومنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر [1]

 

مردان و زنان با ایمان یاور یکدیگرند امر به معروف و نهی از منکر می کنند .

 

سرور پیامبران رسول گرامی اسلام و اهل بیت معصوم و آسمانی اش نیز معارفی را پیرامون این دو ستاره ی  نور و هدایت بیان کرده اند تا مومنان راستین به انجام بهترین رتبه های دینداری که همان دفاع از دین خداست بار یابند و این دو نهر بزرگ آسمانی را در راستای پاکی و پاکیزگی دلهای اهل ایمان به جریان در آورند که بدون شک بهترین عمل صالح غبار زدایی و رفع سیاهی های گناه از سرزمین جان انسانهاست.

وقتی امر و نهی دینی به فرموده ی اولیاء دین بهترین فریضه باشد برترین دینداری نیز در اجای آنها نهفته است و بیشترین بها در بازار آخرت به این دو متاع گرانقدر اختصاص خواهد داشت .

 

سرور جانشینان رسول خدا امیرالمومنین که به حق امیر این دو حرکت نورانی است می فرماید :

 

تمام اعمال خیر و حتی جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر مانند قطره ای در برابر دریای پهناورند.[2]

 

امرونهی دینی ارزش بزرگی دارد زیرا دستاورد این دو میراث گرانقدر انبیاء هدایت انسان است که بر تارک سلسله جبال ارزش های الهی سکنا گزیده است.

 

امر به معروف افشاندن بذر خوبی ها در مزرعه ی جان انسانهاست تا با به ثمر رسیدن هر بذر گلی از دورن آن شکفته شود و جامعه گزاری از ارزشهای سبز و زیبای خوبی ها گردد . امر به معروف افزایش فضای سبز خانه ی دل ها و کویرزدایی معنوی از جامعه است و از همین و فلسفه ی امر به معروف و نهی از منکر هدایت و صیانت شخص و اجتماع از بدی ها و گرایش به نیکی ها و پایداری و حاکمیت دین بر جامعه است.

 

امر به معروف و نهی از منکر دو اثر قطعی و دو اثر احتمالی دارد : آثار قطعی آنها پاداش آخرتی و رشدی است که آمر به معروف در پرتوی عمل خود به آن دست می یابد و این دو اثر گرانبها کافی است که من درصحنه های امر به معروف و نهی دینی حضور داشته باشد و دو اثر احتمالی آن هدایت بندگان خدا و رشد و سلامت فرهنگی جامعه است .

 

امر به معروف گل سرسبد حرکتهای اجتماعی انسان است و اگر اهل ایمان تجسم زیبای امر و نهی دینی خود را در آخرت می دیدند هرگز آن را کمرنگ نمی انگاشتند و اگر آن اندازه که اهل تجارت به تبلیغ کالای خود  می پردازند ما به تبلیغ دین خود می پرداختیم این اندازه ارزشها ناشناخته نبودند و دین و دینداران غریب  نمی ماندند. غربت مومنان نتیجه ترک امر و نهی ناشی از ضعف محبت به خدای متعال و دین آسمانی اوست. نشانه ی دوستی حقیقی برآوردن خواسته های خداوند است که هرکس به محبت او بار یابد با اشتیاق به انجام آنها همت گمارد . امر به معروف پیام خداوند است که مومن برگزیده های آن را به مومن خطا کار اعلام می کند و نهی ازمنکر پایان دادن به شعله های سیاه گناه می باشد که بندگان شایسته خداوند مسئولیت پرافتخار آنرا برعهده می گیرند و از همین روست که باید گفت : نهی از منکر بارش قطرات زلال باران بر سرزمین جان گنهکاران است که شعله های معصیت را خاموش می سازد و به گسترش تیرگی های قلبش پایان می بخشد .

[1] -  سوره توبه آیه 71

 

[2] - نهج البلاغه ، حکمت 374

 
  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  ماهیت امر به معروف ، 

Powered by WebGozar