حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/05/26 توسط آمر به معروف | نظرات ()

مقام معظم رهبری:

به نظر ما، در بحث‌هایى كه درباب پوشش زن مى‏شود.......توجه كنید كه هیچ بحثى در این زمینه‏هاى مربوط به پوشش زن، از هجوم تبلیغاتى غرب متأثر نباشد؛ اگر متأثر از آن شد، خراب خواهد شد. مثلاً بیاییم با خودمان فكر كنیم كه حجاب داشته باشیم، اما چادر نباشد؛ این فكر غلطى است. نه این‏كه من بخواهم بگویم چادر، نوع منحصر است؛ نه، من مى‏گویم چادر بهترین نوع حجاب است؛ یك نشانه‏ى ملى ماست؛ هیچ اشكالى هم ندارد؛ هیچ منافاتى با هیچ نوع تحركى هم در زن ندارد. اگر واقعاً بناى تحرك و كار اجتماعى و كار سیاسى و كار فكرى باشد، لباس رسمى زن مى‏تواند چادر باشد و - همان‏طور كه عرض كردم - چادر بهترین نوع حجاب است.

البته مى‏توان محجبه بود و چادر هم نداشت؛ منتها همین‏جا هم بایستى آن مرز را پیدا كرد. بعضی‌ها از چادر فرار مى‏كنند، به خاطر این‏كه هجوم تبلیغاتى غرب دامن‌گیرشان نشود؛ منتها از چادر كه فرار مى‏كنند، به آن حجاب واقعى بدون چادر هم رو نمى‏آورند؛ چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار مى‏دهد!

شما خیال كرده‏اید كه اگر ما چادر را كنار گذاشتیم، فرضاً آن مقنعه‏ى كذایى و آن لباس‌هاى «و لیضربن بخمرهنّ على جیوبهنّ»(6) و همانهایى را كه در قرآن هست، درست كردیم، دست از سر ما بر مى‏دارند؟ نه، آنها به این چیزها قانع نیستند؛ آنها مى‏خواهند همان فرهنگ منحوس خودشان عیناً این‏جا عمل بشود؛ مثل زمان شاه كه عمل مى‏شد. در آن زمان، زن اصلاً پوشش و حجابى نداشت؛ حتّى در این‏جاها وقتى نوبت به این كارها مى‏رسد، بى‏بندوبارى خیلى بیشتر هم مى‏شود؛ كمااین‏كه در زمان شاه، بى‏بندوبارى‏یى كه در همین شهر تهران و بعضى دیگر از شهرهاى كشور ما بود، از معمول شهرهاى اروپا بیشتر بود! زن معمولى در اروپا، لباس و پوشش خودش را داشت؛ اما در این‏جا آن‏طورى نبود. آن‏طور كه دیده بودیم و شنیده بودیم و مى‏دانستیم و مناظرى كه از آن وقت الان جلوى نظر من هست، انسان واقعاً حیرت مى‏كند كه چرا بایستى این‏گونه بشود؛ كمااین‏كه در خیلى از كشورهاى متأسفانه عقب‏مانده‏ى مسلمان و غیرمسلمان هم همین‏طور است. بنابراین، باید بدقت و با نهایت كنجكاوى و بدون اغماض، مسائل ارزشى را رعایت كرد.

4/10/1370  بیانات در دیدار با اعضاى شوراى فرهنگى، اجتماعى زنان،(1) جمعى از زنان پزشك متخصص، و مسؤولان اولین كنگره‏ى حجاب اسلامى، به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‏ى زهرا(س)

------------------------------------------------------------------------

مردم ما چادر را انتخاب كرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم كه «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم كه «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ كنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏كه یك حجاب اسلامى باشد، یك حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.
20/7/1373
بیانات مقام معظم رهبرى در دیدار گروهى از خواهران پرستار، به مناسبت «ولادت حضرت زینب»(س)

 

ریشه كن كردن فرهنگ ملی از طریق فراگیر كردن بی بند و باری، عیاشی و هرزگی در میان یك ملت هدفی است كه دشمنان درپی تحقق آن هستند. به‌طور مشخص دوران رضاخان سرآغام تهاجم فرهنگی در كشور ماست و بزرگ‌ترین قدمها به نفع فرهنگ غرب و در حقیقت در جهت سلطه ی غرب بر ایران در همین دوران بر داشته شد و با این بهانه كه زن با چادر نمیتواند عالم و دانشمند شود و درفعالیتهای اجتماعی شركت كند، چادرها را از سر زنان برداشتند. اما در عین حال دردوران رضاخان و پسرش هرگز به عموم زنان اجازه ی شركت فعالانه در حركتهای اجتماعی و سیاسی داده نشد و آن روزی كه زنان ایران، وارد میدان مبارزه و صحنه ی فعالیتهای اجتماعی و سیاسی شدند و كشور را با دست توانای خود به پیش بردند، چادر به سر كردند.

21/5/1371 دیدار نویسندگان، صاحبنظران و كاركنان رسانه های گروهی

شما ببینید الان چقدر خرج مى‏كنند و زحمت مى‏كشند، براى این‏كه حجاب را در دنیا از بین ببرند؛ كشورهایى كه خودشان را مهد آزادى هم مى‏دانند، مى‏بینید كه چه مى‏كنند براى مبارزه با حجاب. حالا همه آن تشكیلاتى كه با حجاب مبارزه مى‏كنند یك طرف، این خواهر ورزشكارِ مؤمن و دخترِ جوانِ ما كه با حجاب اسلامى و لباس محجّب - یا با چادر یا با آن شكل زیباى ارزشى - جلوِ دوربین‌هاى دنیا ظاهر مى‏شود و نشان مى‏دهد كه به این ارزش پایبند است و این صحنه در همه دنیا منعكس مى‏شود، این یك طرف دیگر؛ او در واقع با این كار، همه آن تبلیغات را خنثى مى‏كند.
14/7/1383
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏در دیدار با ورزشكاران شركت‏كننده در المپیك و پارالمپیك

------------------------------------------------------------------------

آنها با چه چیز زن مسلمان بیشتر دشمن‌اند؟ با حجاب او. آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند. چرا؟ چون فرهنگ آنها این را قبول ندارد. اروپایی‌ها این‏طورند؛ آنها مى‏گویند هرچه را كه ما فهمیده‏ایم، دنیا باید از ما تقلید كند! مایلند كه جاهلیت خودشان را بر معرفت عالم غلبه بدهند. آنها مى‏خواهند زن به سبك اروپایى را در جامعه رواج بدهند؛ كه عبارت است از سبك مد و مصرف و آرایش در انظار عموم و ملعبه قرار دادن مسائل جنسى بین دو جنس؛ مى‏خواهند این چیزها را به وسیله‏ى زنان رواج بدهند. هرجا با این هدف‌گیرى غربی‌ها مخالفت بشود، فریادشان بلند مى‏شود! اینها كم‏طاقت هم هستند! همین مدعیان غربى، كمترین مخالفتى را با مبانى پذیرفته‏ى خودشان تحمل نمى‏كنند.
22/8/1370
سخنرانى در دیدار با جمع كثیرى از پرستاران، به مناسبت میلاد حضرت زینب كبرى‏(س) و روز پرستار

------------------------------------------------------------------------

همیشه به شكل غلطى در نظام‌هاى طاغوتى به زن نگاه شده؛ امروز در غرب هم همین جور است. حالا عده‌اى از زنان - مثل خیلى از مردان - در همین نظام‌هاى غربى شخصیت‌هاى برجسته و محترم و پاكیزه‌اى ممكن است در بیایند، لیكن نگاه عمومى به زن كه در فرهنگ غربى نهادینه شده، نگاه غلطى است؛ نگاه ابزارى است، نگاه اهانت‌آمیز است. از نظر غرب، علت اینكه شما نباید توى چادر باشید، نباید حجاب داشته باشید، این نیست كه آزاد باشید. شما دارید می‌گوئید من با حجاب هم آزادى دارم. او چیز دیگرى مورد نظرش است؛ زن را براى نوازش چشم مرد، براى بهره‌ورى نامشروع مرد، میخواهند به شكل خاصى در جامعه ظاهر بشود. این، بزرگ‌ترین اهانت به زن است؛ حالا ولو با چندین لفّاف تعارف‌آمیز این را بپوشانند و اسم‌هاى دیگرى رویش بگذارند.
28/7/1388
بیانات در دیدار جمعى از بانوان قرآن‌پژوه كشور

------------------------------------------------------------------------

مقام‌ معظم‌ رهبری‌ از چادر به‌ عنوان‌ یك‌ لباس‌ ملی‌ و اسلامی‌ مورد علاقه‌ زنان‌ مسلمان‌ ایران‌ نام‌ بردند و فرمودند: انبوه‌ دختران‌ و زنان‌ مؤمن‌ و حزب‌اللهی‌ كه‌ در دانشگاه‌ بهترین‌ علوم‌ را تدریس‌ و بالاترین‌ مدارج‌ علمی‌ را می‌گذرانند و نیز شمار زیادی‌ از بانوان‌ جوان‌ ایران‌ كه‌ در آینده‌ای‌ نه‌ چندان‌ دور به‌ مقامات‌ عالی‌ علمی‌، فقهی‌ و فلسفی‌ دست‌ خواهند یافت‌ از افتخارات‌ نظام‌ اسلامی‌ محسوب‌ می‌شوند.
دیدار هزاران‌ تن‌ از خواهران‌ پرستار
20/7/1373

------------------------------------------------------------------------

حجابِ برتر كه شما اشاره كردید -كه مراد همین چادر ایرانىِ خود ماست - حقیقتاً حجاب برتر است؛ هیچ تردیدى در این نباید داشت. البته من هیچ وقت نگفتم كه چادر را در جایى اجبارى كنند؛ اما همیشه گفته‌ام كه چادر یك حجاب ایرانى است و زن ایرانى این را انتخاب كرده و خوب حجابى هم هست و مى‌تواند كاملاً حفاظ و حجاب داشته باشد. حالا بعضی‌ها هستند كه از هرچه ایرانى و خودى است، ناراحتند و دل‌شان را مى‌زند؛ دل‌شان مى‌خواهد سراغ چیزهایى بروند كه از خودى بودن دورتر است! به‌هرحال اگر حجاب را حفظ كنند، باز هم خلاف شرعى انجام نداده‌اند؛ منتها چیز بهترى را از دست داده‌اند. منتها چیز بهترى را از دست داده‌اند.

اما این‌كه شما مى‌گویید «ما چگونه برخورد كنیم؟» ببینید؛ شما با تبلیغات كار كنید. یعنى همان حربه‌اى را كه افراد مورد نظر شما براى سست كردن اعتقاد به حجاب به كار مى‌برند، شما هم به كار ببرید. یعنى شما درباره‌ى حجاب بنشینید واقعاً تحقیق كنید، فكر كنید، از لحاظ دینى هم مثلاً درباره‌اش بحث كنید، یا از بحث‌هایى كه شده استفاده كنید.

از لحاظ اجتماعى هم روى همین مسأله‌ى كیفیّت حجاب تكیه كنید؛ به ترویج دیدگاه خودتان بپردازید؛ آن چیزى كه به نظرتان درست است، آن را بگویید؛ این دغدغه را هم كه اینها مى‌آیند تمایل به حجاب را در دلِ مردم از بین مى‌برند، نداشته باشید؛ حجاب از بین نمى‌رود. البته اگر قدرتى مثل قدرت رضاخانى بالاى سرش باشد، یا آن طور كه شنیدم در بعضى از كشورها مثل تونس كسى حق ندارد در خیابان با حجاب باشد و اصلاً حقوق بشر هم در این‌جا دیگر مطرح نیست كه چرا مردم را مجبور كردید بى‌حجاب باشند - كسانى كه مسؤول این چیزها هستند، همین‌طور تماشا مى‌كنند و حرفى هم نمى‌زنند! - بالاخره همان كشف حجاب دوران رضاخانى پیش مى‌آید؛ اما به مجرّد آن‌كه این زور برداشته شود، مردم به سمت حجاب برمى‌گردند.

حجاب، ارزشى است منطبق با طبیعت انسان. برهنگى و حركت به سمت اختلاطِ هرچه بیشتر دو جنس با یكدیگر و افشاء شدن اینها در مقابل یكدیگر، یك حركت خلاف طبیعى و خلاف خواست انسانى است. شرع مقدّس اسلام هم براى این حدودى را معیّن و مشخّص كرده و كسانى كه معتقد و مؤمن هستند، نمى‌شود كه این‌طورى با حجاب برخورد كنند. البته ممكن است كسانى بى‌خبر و بى‌اطّلاع باشند؛ بایستى اینها را با حجاب آشنا كرد.

من در همین سال‌هاى اوّلِ انقلاب به‌وضوح دریافتم كه بعضى از زنانى كه محجّب هستند و خیلى قدر حجاب را نمى‌دانند، اینها اصلاً از حكم حجاب و فلسفه‌ى حجاب و فواید حجاب اطّلاعى ندارند؛ یعنى با اینها كمتر صحبت شده است. البته بعضی‌ها چیزهایى نوشتند؛ سفارش كردیم، كارهایى كردند. الان هم به نظر من همین‌طور است؛ بخصوص در محیط دانشگاه. الحمدللَّه شنیدم كه محیط دانشگاه شما، محیط خوبى است. مسؤولان دانشگاه هم، مسؤولان مواظب و مقیدى هستند؛امیدواریم كه هرچه هم مى‌گذرد، بهتر شود.

در محیط دانشگاه خودتان، در نشریات خودتان، با نشریات زن - كه الان در ایران چند نشریه‌ى مربوط به زنان وجود دارد - با دیگر نشریات رایج صحبت كنید، چیزهایى بنویسید، پخش كنید، در جامعه فكر را بپراكنید؛ منتها با استدلال، با منطق. بهترین راه تأمین حجاب هم همین است كه با منطق برخورد شود.

البته اگر چیزى جزو مقرّرات شد و كسى برخلاف آن مقرّرات رفتار كرد، ممكن است قوانینى وجود داشته باشد كه دولت برخورد كند؛ كه لابد هم مى‌كند. درعین‌حال آن چیزى كه در اساس لازم است و مهم‌تر از همه است، این است كه شما ذهن این دختر جوان، یا این زن جوان را -كه عمده هم خانمهاى جوان هستند- با اهمیت حجاب آشنا كنید؛ یعنى به او تفهیم كنید كه حجاب از لحاظ شرعى و از لحاظ منطقى این است. در ذهن او، استدلال صحیح را در مورد رعایت حجاب راسخ كنید.

امیدواریم كه ان‌شاءاللَّه روزبه‌روز بهتر شود. البته یكى از عواملى هم كه در این زمینه تأثیرات منفى دارد، برخى از این فیلمهایى است كه بعضى از زندگیهاى غربى را در دسترس همه مى‌گذارد. اینها در سُست كردن ذهنیّت مردم نسبت به مسأله‌ى حجاب بى‌تأثیر نیست. البته نسبت به پخش این فیلمها هم باید تذكّراتى داده شود.
 

4/12/1377
بیانات در جلسه پرسش و پاسخ مدیران مسئول و سر دبیران نشریات دانشجویی

------------------------------------------------------------------------

رضاخان قلدر وقتى خواست از غرب براى ما سوغات بیاورد، اولین چیزى كه آورد، عبارت از لباس و رفع حجاب بود؛ آن هم با زور سر نیزه و همان قلدرىِ قزّاقىِ خودش! لباس‌ها نباید بلند باشد؛ باید كوتاه باشد؛ كلاه باید این‏طورى باشد؛ بعد همان را هم عوض كردند: اصلاً باید كلاه شاپو باشد! اگر كسى جرأت مى‏كرد غیر از كلاه پهلوى - كلاهى كه آن موقع با این عنوان شناخته مى‏شد - كلاه دیگرى سرش بگذارد، یا غیر از لباس كوتاه چیزى بپوشد، باید كتك مى‏خورد و طرد مى‏شد. این چیزها را از غرب گرفتند!

زن‌ها حق نداشتند حجاب‌شان را حفظ كنند؛ نه فقط چادر - چادر كه برداشته شده بود - اگر روسرى هم سرشان مى‏كردند و مقدارى جلوى چانه‏شان را مى‏گرفتند، كتك مى‏خوردند! چرا؟ براى این‏كه در غرب، زن‌ها سربرهنه مى‏آیند! اینها را از غرب آوردند. چیزى را كه براى این ملت لازم بود، نیاوردند. علم كه نیامد، تجربه كه نیامد، جِدّ و جهد و كوشش كه نیامد، خطرپذیرى كه نیامد -هر ملتى بالاخره خصوصیات خوبى دارد- اینها را كه نیاوردند.

آنچه را هم كه آوردند، بى‏دریغ قبول كردند. فكر و اندیشه را آوردند، اما بدون تحلیل قبول كردند؛ گفتند چون غربى است، باید قبول كرد. فرم لباس و غذا و حرف زدن و راه رفتن، چون غربى است، بایستى پذیرفت؛ جاى بروبرگرد ندارد! براى یك كشور، این حالت بزرگترین سمّ مهلك است؛ این درست نیست.
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلّاى رشت‏
12/2/1380

------------------------------------------------------------------------

گاهى من در همین راه "كُلك چال" كه از پایین به بالا مى‌آیم، یا بعكس به طرف پایین مى‌روم، خانم‌هایى را مى‌بینم كه با چادر مشكى این راه را طى مى‌كنند. با این‌كه قسمتى از این راه، بسیار ناهموار و یا به قول ما مشهدی‌ها قلب است، درعین‌حال خانم‌ها این راه ناهموار را تحمّل مى‌كنند و با چادر مشكى مى‌آیند. خوب؛ این همّت است دیگر. من این‌طور زن‌ها و همچنین افراد مسنّى كه این راه‌هاى طولانى را طى مى‌كنند و مى‌روند، بسیار تحسین مى‌كنم.

2/6/1375
مصاحبه در كوهپیمایی

منبع:رجانیوز
  طبقه بندی: سخنان حضرت آیه الله خامنه ای ، 

Powered by WebGozar