حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/05/19 توسط آمر به معروف | نظرات ()

فَلَوْلَا كَانَ مِنَ الْقُرُونِ مِنْ قَبْلِكُمْ أُوْلُواْ بَقِیَّةٍ یَنْهَوْنَ عَنِ الْفَسَادِ فِى الْأَرْضِ إِلَّا قَلِیلًا مِّمَّنْ أَنْجَیْنَا مِنْهُمْ وَاتَّبَعَ الَّذِینَ ظَلَمُواْ مَآ أُتْرِفُواْ فِیهِ وَكَانُواْ مُجْرِمِینَ‏ (هود، 116)

پس چرا در قرون قبل از شما، صاحبان علم و قدرتى نبودند تا مردم را از فساد در زمین باز دارند، مگر گروه كمى از كسانى كه از میان آنان نجاتشان دادیم، و ستمگران دنباله‏رو و دلبسته‏ى مال و مقامى شدند كه در آن مست و سركش‏شده بودند و آنان مردمى مجرم و گناهكار بودند.

چون آیه‏ى 114 پیرامون نماز و این آیه در مورد نهى از منكر است، بجاست تا به آیاتى از قرآن مجید كه در آنها مسائل «نماز» و «امر به معروف ونهى از منكر» در كنار هم و متأثّر از یكدیگر آمده، اشاره‏اى داشته باشیم. از جمله‏ى این آیات عبارتند از:

الف) «انّ الصّلاة تنهى عن الفحشاء و المنكر» «1» همانا نماز، از زشتى‏ها و منكرات باز مى‏دارد.

ب) «انّ الحسنات یذهبن السّیئات» «2» همانا خوبى‏ها (مثل نماز) بدى‏ها را محو مى‏كند.

ج) «اقم الصّلاة و أمر بالمعروف و انه عن المنكر» «3» نماز به پادار و امر به معروف كن و از منكر بازدار.

د) «الذین ان مكنّاهم فى الارض أقاموا الصّلاة و اتوا الزّكاة و امروا بالمعروف و نَهَوا عن المنكر» «4» مؤمنان واقعى آنانند كه اگر در زمین به آنها مكنت و قدرت بخشیم، نماز به پا مى‏دارند و زكات مى‏پردازند.

حجه الاسلام والمسلمین محسن قرائتى

پرتوى از نور، ص: 521

______________________________
(1). عنكبوت، 45.

(2). هود، 114.

(3). لقمان، 14.

(4). حج، 41.
  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  ماهیت امر به معروف ، 

Powered by WebGozar