حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/05/13 توسط آمر به معروف | نظرات ()

وَإِذْ قَالَتْ أُمَّةٌ مّنْهُمْ لِمَ تَعِظُونَ قَوْماً اللَّهُ مُهْلِكُهُمْ أَوْ مُعَذّبُهُمْ عَذَاباً شَدِیداً قَالُواْ مَعْذِرَةً إِلَى‏ رَبّكُمْ وَلَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ‏ (اعراف، 164)

و (به یاد آور) زمانى كه گروهى از آنان (بنى‏اسرائیل، به گروه دیگر كه نهى از منكر مى‏كردند) گفتند: چرا شما قومى را موعظه مى‏كنید كه خدا هلاك كننده‏ى ایشان است، یا عذاب كننده‏ى آنان بر عذابى سخت است؟ گفتند: براى آنكه عذرى باشد نزد پروردگارتان و شاید آنها نیز تقوا پیشه كنند.

در كتاب امر به معروف و نهى از منكر، بیش از ده فایده براى امر و نهى، ر حتّى در صورتى كه اثر نكند، ذكر كرده‏ام كه خلاصه‏اش را در اینجا بیان مى‏كنم، «1» تا شاید سكوت و ترس و بى‏تفاوتى در مقابل ترك معروف و عمل به منكر از بین برود:

1. گاهى امر و نهى ما امرور اثر نمى‏كند، ولى در تاریخ، فطرت و قضاوت دیگران اثر دارد.

چنانكه امام حسین علیه السلام در راه امر به معروف و نهى از منكر شهید شد، تا وجدان مردم در طول تاریخ بیدار شود.

2. گاهى امر و نهى، فضا را براى دیگران حفظ مى‏كند. چنانكه فریاد اذان مستحبّ است، گرچه شنونده‏اى نباشد، ایستادن به هنگام قرمز شدن چراغ راهنمایى لازم است، گرچه‏ ماشینى نباشد. زیرا حفظ قانون و فضاى احترام به قانون، لازم است.

3. گاهى امر و نهى ما، گناهكاران را از گناه باز نمى‏دارد، ولى گفتن‏هاى پى در پى، لذّت گناه را در كام او تلخ مى‏كند و لااقل با خیال راحت گناه نمى‏كند.

4. براى حفظ آزادى باید امر و نهى كرد، زیرا نگفتن، جامعه را به محیط خفقان و ترس و سكوت تبدیل مى‏كند.

5. امر ونهى براى خود انسان مقام‏آفرین است، گرچه دیگران گوش ندهند. قرآن مى‏فرماید:

«و من احسن قولًا ممّن دعا الى اللّه» «2»

6. امر به معروف و نهى از منكر، اگر در دیگران اثر نكند، لااقل براى خود ما یك نوع قرب به خداوند، تلقین و تمرین شجاعت و جلوه‏ى سوز و تعهّد است.

7. گاهى امر و نهى ما امروز اثر نمى‏كند، امّا روزى كه خلافكار در بن‏بست قرار گرفت و وجدانش بیدار شد، مى‏فهمد كه شما حقّ گفته‏اید. بنابراین اگر امروز اثر نكند، روزگارى اثر خواهد كرد.

8. امر و نهى، وجدان انسان را آرام مى‏كند، انسان با خود مى‏گوید كه من به وظیفه‏ام، عمل كردم، این آرامش وجدان با ارزش است، گرچه دیگران گوش ندهند.

9. امر به معروف ونهى از منكر، سیره انبیاست، گرچه دیگران گوش ندهند. قرآن مى‏فرماید: «و اذا ذكّروا لایذكرون» «3» و یا بارها مى‏فرماید: مردم سخنان و ارشادهاى پیامبران را گوش نمى‏دادند و از آنها روى مى‏گرداندند. بنابراین ما نباید توقّع داشته باشیم كه همه به سخنان ما گوش بدهند.

10. امر به معروف، اتمام حجّت براى خلافكار است تا در قیامت نگوید كسى به من نگفت، علاوه بر آنكه عذرى براى گوینده است تا به او نگویند چرا نگفتى؟

11. هنگام قهر الهى، آمرین به معروف نجات خواهند یافت. (با توجه به آیه بعدى)

به هرحال، انبیا و اوصیا در راه فریضه امر به معروف و نهى از منكر شهید شدند تا حقّ گم نشود واز میان نرود، چنانكه قرآن در آیاتى مى‏فرماید: «یقتلون الانبیاء» «4»، «یقتلون‏ النبیّین» «5» و «یقتلون الّذین یأمرون بالقسط» «6» كه از این آیات استفاده مى‏شود، گاهى در امر به معروف باید تا مرز شهادت پیش رفت.

حضرت على علیه السلام در نامه‏اى به نماینده‏ى خود، به خاطر حضورش در سر سفره‏ى اشراف او را توبیخ نمود. «7» یعنى آن حضرت براى آنكه منش زهد به اشرافى‏گرى كشیده نشود، فردى را فداى مكتب نمود.

حجه الاسلام والمسلمین محسن قرائتى

پرتوى از نور، ص: 100

______________________________
(1). جالب اینكه این سطرها را در هفته امر به معروف ودهه‏ى عاشورا مى‏نویسم كه امام حسین علیه السلام فلسفه‏ى قیام خود راعمل نكردن جامعه به حقّ و نهى از منكر نكردن مى‏داند.

 (2). فصّلت، 33.

(3). صافّات، 13.

(4). آل‏عمران، 112.

(5). بقره، 61.

(6). آل‏عمران، 21

 (7). نهج‏البلاغه، نامه 45.
  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  مصداق های امر به معروف و نهی از منکر ،  ماهیت امر به معروف ،  شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر ، 

Powered by WebGozar