حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/05/1 توسط علی فروغی | نظرات ()
به من نامه مى‏نویسند؛ بعضى هم تلفن مى‏كنند و مى‏گویند: «مانهى از منكر مى‏كنیم. اما مأمورین رسمى، طرف ما را نمى‏گیرند. طرف مقابل را مى‏گیرند!» من عرض مى‏كنم كه مأمورین رسمى - چه مأمورین انتظامى و چه مأمورین قضایى - حق ندارند از مجرم دفاع كنند. باید از آمر و ناهى شرعى دفاع كنند. همه دستگاه حكومت ماباید ازآمربه معروف وناهى از منكر دفاع كند.این، وظیفه است.اگر كسى نماز بخواند و كس دیگرى به نمازگزار حمله كند، دستگاههاى ما از كدامیك باید دفاع كنند؟ از نمازگزار یااز آن كسى كه سجّاده رااز زیر پاى نمازگزار مى‏كشد؟ امر به معروف و نهى از منكر نیز همین‏طور است. امر به معروف هم مثل نماز، واجب است. در نهج‏البلاغه مى‏فرماید: «و ما اعمال البّر كلها و الجهاد فى سبیل‏اللَّه عند الامر بالمعروف و النّهى عن المنكر الا كنفثة فى بحر لجّى.» یعنى امر به معروف ونهى از منكر، در مقیاس وسیع و عمومى خود، حتى از جهاد بالاتراست؛ چون پایه دین رامحكم مى‏كند. اساس جهاد راامربه معروف ونهى‏ازمنكراستوار مى‏كند. مگر مأمورین و مسؤولین ما مى‏توانند آمربه معروف وناهى از منكر را بادیگران مساوى قرار دهند؛ چه رسد به این‏كه نقطه مقابل‏او را تأیید كنند!؟
آقا باز هم شما تنهایی به دفاع  آمدید...لا اقل خیالمان راحت است ولی زمانمان ما را قبول دارد  طبقه بندی: سخنان حضرت آیه الله خامنه ای ،  امر به معروف در جامعه ، 

Powered by WebGozar