حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/03/30 توسط آمر به معروف | نظرات ()

بسیاری از شما خوانده یا شنیده اید که بخشی ازدین اسلام را اصول اعتقادی و بخشی از آن را فروع عملی تشکیل می دهد اولی در حوزه فکری واندیشه ودومی در حوزه عمل و رفتار انسان مسلمان قرار دارد .

اصول اعتقادی مانند توحید ، نبوت ، معاد و... و فروع عملی مانند نماز ، روزه ، جهاد ، امربه معروف و نهی از منکر ، دو فرع از فروع عملی واز واجب ها به شمار می آید .

امر به معروف چیست ؟

هنگامی که دوست خود را به برپا داشتن نماز دعوت می کنید یا از اومی خواهید به دیگران کمک کند او را به معروف فرا خوانده اید زیرا بر پا داشتن نماز وکمک به دیگران از کارهای خوب و پسندیده معروف گفته می شود و وادار کردن دیگران به رفتار وگفتار خوب را امر به معروف می نامند .

نهی از منکر چیست ؟

اگر کسی به شما در باره موضوعی دروغ بگوید : یا از دیگران بدگویی کند و شما از او بخواهید از دروغ گفتن و یا بدگویی پرهیز کند او را از منکر نهی کرده اید دروغ گفتن و بدگویی ازدیگران از کارهای زشت و ناپسند است بنابراین به رفتار گفتار زشت ناپسند منکر و به بازداشتن دیگران از چنین رفتار وگفتار نهی از منکر می گویند.

آیا امربه معروف ونهی از منکر لازم است؟ چرا؟

مسلمان ها باید یکدیگر را به معروف امر کنند واز منکر نهی نمایند زیرا :

- انسان ها دارای زندگی اجتماعی هستند و برای اینکه زندگانی اجتماعی ثبات ودوام داشته باشند افراد باید به قوانین ومقررات اجتماعی پایبند باشند اگر در یک جامعه کسانی پیدا شوند به  برخلاف مقررات اجتماعی عمل کنند  در جامعه هرج ومرج و بی قانونی پدیدمی آید و امنیت آرامش مردم را تهدید می کند مردم با امر به  معروف و نهی از منکر می توانند در حاکمیت قانون که به نفع همگان است نقش موثری ایفا کنند .

 

2- در اسلام به تزکیه نفس و تطهیر روح وپاک سازی روان ، سفارش فراوان شده است ، اگر بخواهیم در خانه ، مدرسه واجتماع فضایی آکنده از پاکی و معنویت داشته باشیم ، امر به معروف ونهی از منکر را نباید فراموش کنیم با امر به معروف ، زیبایی ها وخوبی ها ترویج می شود .

 

3- گناه هم چون ویروس ومیکروب خطرناکی است که نه تنها فرد گنهکار را به تباهی و نابودی می کشاند بلکه به دیگران نیز سرایت کرده وجامعه را به فساد وگناه آلوده ساخته  وآنان را به سستی و پوچی بی تفاوتی و بی غیرتی می کشاند وجامعه ای تهی از هویت دینی وانسانی می سازد امربه معروف ونهی از منکر در حفظ سلامت فرد وجامعه بیشترین تاثیر را دارد جامعه به کشتی می ماند که در اقیانوس بزرگی به سمت و سوی مشخصی در حرکت است اگر فرد یا افرادی بخواهند بخش هایی از کشتی را سوراخ کنند خطر غرق شدن ،همه سرنشینان را تهدید می کند نه یک یا جند نفر را ، ازاین رو ، لازم است از هر کاری اقدامی که خطر ساز وآسیب زا است  پیش گیری شود در این جا بی تفاوتی به من چه و به  تو چه ،هیچ مفهومی ندارد زیرا به معنای بازی بازندگی یک جامعه است .

 

چکیده درس :

 

1- به رفتار وگفتار خوب  و پسندیده ، معروف و به رفتار وگفتارزشت وناپسند، منکر گفته می شود .

 

2- وادار کردن دیگران به رفتار وگفتارخوب ،امر به معروف و بازداشتن دیگران از رفتار وگفتار زشت را ، نهی از منکر گویند .

 

3-  امر به معروف و نهی از منکر لازم است برخی از دلایل آن عبارتند از :

 

الف‌- حفظ و ثبات زندگانی اجتماعی ، به حفظ قوانین و ارزش ها وابسته است و با امر به معروف و نهی از منکر ، مردم به قوانین و ارزش ها پایبند خواهد بود.

 

ب‌- با امر به معروف ونهی از منکر ، فضای جامعه ، فضایی آکنده از معنویت و نشاط  وشادابی خواهد بود زیرا زمینه رشد وکمال انسان ها را فراهم می آورد .

 

ج‌- ترک امر به معروف ونهی از منکر به مفهومی بی توجهی به سرنوشت جامعه وآسیب پذیرساختن آن در برابر خطرهای تدید کننده است .

 

پرسش ها

 

1-  چند نمونه از معروف ها ومنکر ها را بنویسید.

 

2-  چند نمونه از امربه معروف ونهی از منکر که انجام داده اید رابیان کنید .

 

3-  امربه معروف ونهی از منکر چه معنایی دارد ؟

 

پیام اندیشه وگفت وگو :

 

قرآن کریم :

ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیّروا ما بانفسهم[5]

خداوند سرنوشت هیچ قوم (وملتی )را تغییر نمی دهد مگر آن که آنان آن چه رادر خودشان است تغییر دهند .
  طبقه بندی: کتاب آموزش ملی امر به معروف و نهی از منکر (مقدماتی) ، 

Powered by WebGozar