حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/03/18 توسط محمد | نظرات ()

خبرگزاری فارس:اسلام برای سالم سازی جامعه و تعالی و رشد انسان ها ، توجه و اهتمام ویژه ای به موضوع محرم و نامحرم نشان داده است. رسول اكرم طبق ایات قرآن و بر اساس فطرت انسانی، آن را طرح ریزی كرده و بر زنان مسلمان ضروری دانست كه در برابر مردان بیگانه خود را بپوشانند.

* عاقبت روابط نامشروع در كلام رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم

اسلام برای سالم سازی جامعه و تعالی و رشد انسان ها ، توجه و اهتمام ویژه ای به موضوع محرم و نامحرم نشان داده است. رسول اكرم طبق ایات قرآن و بر اساس فطرت انسانی، آن را طرح ریزی كرده و بر زنان مسلمان ضروری دانست كه در برابر مردان بیگانه خود را بپوشانند. حریم امن برای هر بانوی خداشناس و حقیقت طلب می تواند او را در رسیدن به اهداف والای انسانی و كمال مطلوب به نحو شایسته ای یاری كند .

متأسفانه كم نیست منظره هایی كه امروزه در كوچه و خیابان و پارك های شهر شاهد هستیم كه دختران و پسران جوان بدون توجه به مسائل دینی واجتماعی بدون هیچ حریم و محدوده و مرزی در كنار هم قرار گرفته و خود را مقید به هیچ اصولی نمی كنند .


* مكانی كه حضور شیطان حتمی است !

حضرت محمد صلی الله علیه واله وسلم فرمود: از خلوت كردن با زنان بپرهیزید، قسم به آن خدایی كه جانم در دست اوست مردی با زنی خلوت نمی كند. مگر اینكه شیطان (برای وسوسه و به گناه انداختن آن دو) وارد می شود. اگر خوكی آلوده به كثافت و لجن باشد و به انسان برخورد كند بهتر است از آنكه شانه زن بیگانه ای با مرد نامحرم برخورد كند .

پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله و سلم) فرمود :شیطان به حضرت موسی (ع) گفت: ای موسی! با زنی كه به تو محرم و یا حلال نیست خلوت مكن (تنها مباش) ، به خاطر آنكه هیچ مردی با زن نامحرمی خلوت نمی كند، مگر این كه من همراه آن دو هستم. (و خودم شخصا آن دو را برای گناه و رابطه نامشروع تحریك و وسوسه می كنم.)1


* نگاه زیرچشمی به نامحرم ، از حیله های شیطان است !

حضرت علی علیه السلام درباره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود:« عباد الله! اعلموا... محادثة النّساء تدعوا الی البلاء و بزبغ القلوب. و الرّمق لهنّ یخطف نور ابصار القلوب و لمح العبون مصائد الشّیطان ؛ ای بندگان خدا! بدانید كه... گفتگو و اختلاط مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد، و دل ها را منحرف می سازد، و پیوسته به زنان چشم دوختن نور چشم دل را خاموش می گرداند، و همچنین با گوشه چشم به نامحرم نگاه كردن از حیله و دام های شیطان است. 2(منظور از با گوشه چشم آن است كه شیطان ملعون گاهی انسان را وسوسه می كند و می گوید: یك لحظه به این زن بنگر و فوری چشمت را برگردان! كه همین كار باعث نگاه های بعدی و مقدمه گناهان بزرگ خواهد شد.)

* هویت زنانه خود را حفظ كنید !

متأسفانه گاه دیده می شود كه زنان مسلمان از هویت واقعی خود غافل مانده اند. امروزه در كشور اسلامی به نظر برخی افراد بیمار دل و سست ایمان، جداسازی زن و مرد نامحرم در محیط-های عمومی، كه یك اصل قرآنی و دستور صریح پیامبر است، نه تنها مورد تردید قرار گرفته است و نه تنها یك ارزش به حساب نمی آید، بلكه امری ناپسند و مذموم تلّقی می گردد.

بانوی مسلمانی كه از منظر حضرت رسول بهترین ارزش او فاصله گرفتن از منظر مردان نامحرم است.3 بدون توجه به جایگاه والای خود، در معرض دید نامحرمان قرار گرفته است. و شأن و جایگاه والایی كه رسول خدا برای بانوان مسلمان قائل بود، متزلزل شده است و اگر غفلت مقداری بیشتر شود، موضوع «حجاب» رفته، رفته مورد تمسخر قرار خواهد گرفت و ایات قرآن به فراموشی سپرده خواهد شد!


* جداسازی زنان و مردان

جدایی زن و مرد نامحرم، یكی از دستورهای صریح قرآن و رسول خدا است كه در سلامت جامعة تأثیر فراوان دارد. بدون تردید حفظ «عفت عمومی» برای پایداری هر جامعه ای ضرورتی انكار ناپذیر است و یكی از راه‌های جلوگیری از نفوذ شیطان و وسوسه های آن، ایجاد حریم میان زن و مرد و رعایت پوشش لازم است تا از نگاه های هوس آلود و تماس های غیر شرعی جلوگیری شود.

تقویت ایمان، آرامش روحی و روانی، سلامت جسمی،4 استحكام بنیان خانواده، عزت و سربلندی، امنیت بانوان از دست سوداگران شهوت و دوری از افكار ناسالم، برخی از بركات این دستور قرآن و رسول خدا است. آن حضرت در این زمینه فرمود: «باعدوا بین انفاس النّساء و انفاس الرّجال ؛ در [مجامع عمومی] میان زنان و مردان نامحرم فاصله ایجاد كنید».5


* مظاهر اختلاط

از مظاهر رایج اختلاط زن و مرد، گفت‌ و گوی غیر ضروری، شوخی كردن و دست دادن با نامحرم است كه مقدمة برخی از گناهان دیگر است.

رسول خدا فرمود: «من صافح امرأة حراماًٌ جاء یوم القیامة مغلولا ثمّ یؤمر به الی النّار و من فاكه امرأة لا یملكها حبسه الله بكلّ كلمة كلّمها فی الدّنیا الف عام؛ هر كس با یك زن نامحرم دست بدهد، روز قیامت در غل و زنجیر به محشر وارد می شود و خداوند دستور می دهد كه او را به آتش جهنم بیفكنند، و هر كس با یك زن نامحرم شوخی كند (و با سخنان خنده دار و شهوت آمیز با او گفت و گوی نماید)، در مقابل هر كلمة حرامی كه به او گفته است، هزار سال حبس خواهد شد.»6

رسول خدا صلی الله علیه وآله خطر تماس با نامحرم را ضمن مثالی چنین گوشزد می فرماید: «اگر سر یك مرد مسلمان را با سوزن سوراخ كنند، بهتر از این است كه وی بدن یك زن نامحرم را لمس كند.»7 ؛ زیرا این عذاب زودگذر دنیوی را در پی دارد؛ امّا آن علاوه بر مفاسد بی شمار دنیوی، عذاب جاودانة آخرت را به دنبال خواهد داشت.از این رو، خداوند خطاب به بانوان مسلمان می‌فرماید:« فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الّذی فی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفًا ... 8؛ [ با نامحرمان ] با ناز و كرشمه و هوس انگیز سخن نگویید كه بیماردلان در شما طمع كنند، و سخن شایسته بگویید».

* لذت های جنسی تنها در محدوده خانواده

از منظر قرآن تمام لذت های جنسی میان زن و مرد باید به محیط خانوادگی محدود شود و در قالب ازدواج صورت پذیرد؛ زیرا اگر كامیابی های جنسی در محیط خانواده و به وسیله همسران مشروع به دست اید، چهار دستاورد بزرگ و سرنوشت ساز روانی، اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی برای جامعه و افراد آن دارد. از جنبة روانی، به بهداشت روانی اجتماع كمك می كند و از جنبه خانوادگی، سبب تحكیم روابط خانوادگی و برقراری صمیمیت كامل بین زوجین می گردد و از جنبه های اجتماعی، موجب حفظ و استیفای نیروی كار و فعال تر شدن افراد در زمینه اقتصادی می-گردد. و نیز باعث می‌شود كه ارزش و مقام زن بالا رود و جایگاه با عظمتی در جامعه كسب كند.9


* حدیثی پیرامون ارتباط با نامحرمان

حضرت علی (علیه السلام) : « اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد و دلها را منحرف میسازد .» 10

پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله و سلم) فرمودند : هر خانمی كه خود را معطر و خوشبو كند (عطر بزند) و سپس از خانه خارج شود، همواره مورد لعنت خدا و ملائكه خواهد گرفت، تا وقتی كه به خانه برگردد، هرچند برگشتش به خانه طول بكشد.11

* زهرا اجلال


پی نوشت ها:

1- بهشت جوانان، ص 468.

2- بهشت جوانان، ص 472. بحارالانوار ج 74 ص 291 و مانند آن بخارج 75 ص 232.

3- وسائل الشیعه، ج20، ص 67؛ كشف الغمه، ج1، ص 466.

4- پزشكان محقق، برخی از آثار زیانبار جسمی در اختلاط زن و مرد نامحرم را این‌گونه بیان می كنند: دشواری تنفس، درد اطراف قلب، تپش و اضطراب قلب، ضعف و خستگی عمومی، سردرد، بی قراری، بی خوابی، كم اشتهایی، خستگی فكری و دماغی.( كیهان،14/4/84)

5- مواهب الجلیل، ج2، ص 578؛ كشف الخفاء ج1، ص 279.

6 وسائل الشیعه، ج 20، ص 198.

7- كنزالعمال، ج 5، ص 328.

8- سوره احزاب /، 32.

9- مسئله حجاب، ص 68.

10- وسائل الشیعه، ج 7، ص 76.

11- همان، ج 20، ص 194.


انتهای پیام/
به نقل از فارس


  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  مصداق های امر به معروف و نهی از منکر ، 

Powered by WebGozar