حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/03/18 توسط آمر به معروف | نظرات ()

امر به معروف و نهى از منكر بزرگترین محور دین و مساءله مهمى است كه براى آن ، خداوند تمام پیامبران را برانگیخت . چنانكه اگر بساط امر به معروف و نهى از منكر بر چیده و از نظر عملى و علمى مهمل گذارده شده بود، نبوت بیهوده مى گشت و دیانت نابود مى شود، سستى و گمراهى و جهل و فساد همه را فرا مى گرفت ، كج اندیشى فراگیر مى شد و شهرها ویران و مردمان هلاك مى گشتند و هر چند آن واقعه اى كه از آن بیم داریم ، واقع مى شد اما چه بسا مردم تا روز قیامت از هلاك خود آگاه نمى شدند.

... پس هر كه در جبران این سستى و پر كردن این شكاف تلاش ‍ كند، یا در عمل عهده دار آن شود و یا اقدام در اجراى آن كند، با این هدف كه این سنت از میان رفته را بازسازى كند و بر آن اهتمام بورزد و در راه زنده كردن آن دامن همت بر كمر زند، چنین شخصى از میان مردم براى احیاى سنتى كه سرانجام روزگار به نابودى آن انجامیده ، از خود گذشتگى كرده و مصمم به تقربى شده كه تمام مراتب قرب در برابر آن ناچیز است.

برگرفته از ترجمه كتاب المحجة البیضاء فی تهذیب الاحیاء
 اثر مولی محسن فیض كاشانی قدس سره
 بنام راه روشن
 ترجمه محمد رضا عطایی
  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  معرفی کتاب ،  ماهیت امر به معروف ، 

Powered by WebGozar