حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
نوشته شده در تاریخ 1390/01/25 توسط آمر به معروف | نظرات ()

بحث امر به معروف و نهی از منکر در نوجوان شیوه خاص خود را می‌طلبد. برخورد موفق با نوجوانان گنه‌کاری که به تکلیف رسیده‌اند باید بر اساس اعتماد، اظهار محبت، تشویق، جایزه و امثال آن باشد.

امر و نهی باید به طور روشن و توأم با احترام صورت گیرد.

برای نمونه: رجاء بن حیات گوید: روزی من و پدرم نزد معاذ بن جبل بودیم. معاذ از پدرم پرسید: این فرزند کیست؟ پدرم جواب داد: این فرزندم (رجاء) است.

معاذ گفت: آیا قرآن را به او آموخته‌ای؟

جواب داد: خیر. معاذ گفت: قرآن را به او بیاموز. من از رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله و سلم) شنیدم که فرمود: مردی نیست که به فرزندش قرآن را آموزش دهد، مگر اینکه در روز قیامت تاج سلطنت بر سر پدر و مادر او گذارده می‌شود و با دو حله پوشانده می‌شوند که مردم نظیر این حله‌ها را ندیده‌اند. سپس معاذ با دست خود بر شانه من زد و گفت: پسرم، اگر دوست داری که در روز قیامت دو حله به پدر و مادر خود بپوشانی، قرآن را بیاموز.

یکی از شیوه‌های بسیار مهم این است که باید با نوجوانان از لحن ملایم‌تری و به قول خودمان «کج‌دار و مریض» استفاده کنیم. برخی از روانشناسان معتقدند که یک نوجوان از نظر عاطفی بیش از یک کودک 5 ساله به محبت والدین نیازمند است و در نتیجه اگر والدین که دغدغه امور دینی را دارند، با لحنی دوستانه و رفاقت‌گونه و در عین حال با درک تجربه والای مادرانه و پدرانه به فرزند خود کمک کنند، فرزند آنها شخصیت متزلزلی از لحاظ دینی پیدا نخواهد کرد.

والدین در عین حال به صورت کاملاً نامحسوس باید نوجوان خود را زیر نظر داشته باشند؛ برای مثال روابط نوجوان با دوستان، رابطه با اقوام، آمد و رفت‌های داخل مدرسه و...

از توصیه‌های دیگر و بسیار مهم این است که نباید در تربیت دختر و پسر از لحاظ اجتماعی تفاوتی در رفت و آمد قائل شویم، برای مثال برای دختر و پسر مسافرت با دوستان، تولد دوستانی که نمی‌شناسیم، رابطه و بازی در کوچه و خیابان نباید وجود داشته باشد، چراکه از حدود و کنترل والدین خارج شده و تحت تأثیر جو جامعه رشد و نمو می‌کنند و از لحاظ دینی شخصیت بسیار متزلزلی پیدا خواهند کرد.

نکته بسیار مهم دیگر این است که در جامعه امروز وسایل ارتباط جمعی از قبیل کامپیوتر (اینترنت)، CDهای معلوم‌الحالی که وجود دارد، کار را برای والدین مشکل کرده است. اگر والدین از این وسیله یعنی کامپیوتر اطلاعی نداشته باشند و به صِرف استفاده نوجوان و جوان از این وسیله احساس افتخار کنند، ممکن است نوجوان و جوان از غفلت آنها استفاده کرده و به امور انحرافی بپردازد. در نتیجه بر والدین لازم و ضروری است که از این وسایل اطلاع کسب کنند، آموزش ببینند و دقیقاً بفهمند که نوجوان و جوان آنها پای کامپیوتر و وسایلی از این قبیل به چه کاری مشغول است.

ارشاد جوانان در نظر اسلام از اولویت خاصی برخوردار است و علت آن پذیرش سریع قدرت عمل و طول عمری است که از آن برخوردارند و در پرتو آن می‌توانند برکات و خدمات فراوانی را به اسلام و مسلمین ارائه دهند.


  طبقه بندی: داستان ،  امر به معروف در جامعه ،  مصداق های امر به معروف و نهی از منکر ،  شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر ، 

Powered by WebGozar