حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « همه كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست. » (نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

  

امر به معروف و نهی ازمنکر ضربان قلب تپنده امت اسلام

الذین إن مکناهم فی الأرض أقاموا الصلوه و آتوا الزکوه و أمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر
متن کامل سخنرانی حجت الاسلام قرائتی پیرامون امر به معروف

بسم الله الرحمن الرحیم
الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

 هفته‌ی اول ماه محرم هفته‌ی امر به معروف و نهی از منكر است. دلیل اینكه محرم را هفته‌ی امر به معروف گذاشتند این است كه امام حسین علیه السلام فرمود: كربلا می‌روم، برای اینكه می‌خواهم امر به معروف و نهی از منكر كنم. منكر چه بود؟ منكری كه مهم بود. حكومت جور، حكومت یزید و بنی امیه! نهی از منكر، یعنی برداشتن منكر.
خود وجود حاكم زورگو، حاكم جبّار، خونریز، وجود این خودش منكر است. برداشتن افراد فاسد این یكی از واجبات است كه باید امام حسین علیه السلام بردارد. جلوگیری از زور آمریكا یك نهی از منكر بزرگ است. سیگار نكش هم یك نهی از منكر كوچك است. امر به معروف و نهی از منكر مثل نور است. نور، چراغ قوه نور است. لامپ هم نور است. پرژكتور هم نور است. ماه هم نور دارد. خورشید هم نور دارد. درجات نور فرق می‌كند.

 1 -  درجات معروف و منكر در جامعه

منكر درجه دارد، معروف هم درجه دارد. شما یك ریال به فقیر بدهی صدقه است. یك میلیون هم بدهی صدقه است. منتهی آن كسی كه ندارد، یك ریال می‌دهد. ده ریال می‌دهد. صد ریال می‌دهد. آن كسی كه دارد بیشتر می‌دهد. اصلاً ساختن یك ساختمان، ممكن است آدم یك شهرك بسازد، به آدم‌هایی كه پول ندارند بدهد. خوب این ساختن شهرك هم صدقه است. یك ریالی هم صدقه است. پس امر به معروف درجه دارد. از چراغ قوه تا خورشید. نهی از منكر درجه دارد. از سیگار نكش، تا یزید نباش. هركسی به مقداری كه زور دارد. سوزن می‌دوزد به مقداری كه نخ باشد. اگر یك وجب نخ با سوزن بود، یك وجب می‌دوزد. اگر ده وجب نخ بود، ده وجب می‌دوزد. هركسی امر به معروف و نهی از منكرش مربوط به این است كه چقدر زور دارد؟ چقدر پول دارد؟ چقدر آبرو دارد؟ چقدر نفوذ كلام دارد؟ كجا حرفش را می‌خرند؟
هركس هركجا حرفش خریدار دارد، آنجا بر او واجب است. خریدار هم نداشته باشد واجب است. چون گاهی وقت‌ها یك نخ نمی‌تواند یك كشتی را نگه دارد. اما اگر هزار تا نخ شد و به هم تاب خورد، طناب می‌شود. طناب كه شد، می‌تواند كشتی را نگه دارد. با یك نخ نمی‌شود. گاهی گفتن شما فایده‌ای ندارد. یعنی یك چكه آب روی سنگ بچكد، سنگ چال نمی‌شود. اما اگر چند سال این همینطور چك چك چكید، بالاخره سنگ هم باشد سوراخ می‌شود. با یك خورشید تابیدن، خرما نمی‌رسد. اما اگر هر روز خورشید تابید، خرما می‌رسد. با یك مرگ بر شاه، شاه بیرون نمی‌رود. اما اگر مردم چند سال مرگ بر شاه گفتند، شاه ول می‌كند و می‌رود. خود امر به معروف و نهی از منكر نشانه‌ی چیست؟
امر به معروف یعنی خوبی‌ها را بگوییم انجام بده. نهی از منكر یعنی بدی‌ها را بگوییم انجام نده. این امر به معروف نشانه‌ی چیست؟ نشانه‌ی چند چیز است.


1- نشانه‌ی اینكه علاقه به دین دارد. كسی كه به دین علاقه دارد، جیغ می‌زند. اگر یك مقوا از دست بچه افتاد، مادرش جیغ نمی‌زند. اما اگر یك بشقاب قیمتی بیافتد و بشكند جیغ می‌زند. پیداست این بشقاب ارزش داشت. آدمی جیغ می‌زند كه عقیده داشته باشد دینش ارزش دارد. علاقه به دین دارد.

2- علاقه به مردم دارد. نمی‌گوید: به من چه هر غلطی می‌خواهد بكند، بكند. چرا گناه می‌كنی؟ چرا دروغ می‌گویی؟ چرا سیگار می‌كشی؟ چرا فحش دادی؟ چرا درست را نخواندی؟ چرا نسبت به معلم، پدر و مادر، خواهر و برادر بی‌ادبی كردی؟ دوستت دارم نمی‌خواهم این كار را بكنی؟ علاقه به دین! علاقه به مردم! این نشانه‌ی این است كه احساس مسئولیت می‌كند. بی‌تفاوت نیست. آدم بی‌تفاوت از كنار رد می‌شود و می‌گوید: به ما چه؟ اما آدمی كه احساس مسئولیت می‌كند. خیرخواه است.

3- نشانه‌ی دید وسیع است. افرادی هستند دیدشان تنگ است. می‌گویند: من كه وضعم خوب است. گور پدر مردم! افرادی هستند می‌گویند: نه، من وضعم خوب است، باید آنها هم خوب باشند. اگر من مشكل ندارم، آنها هم نباید مشكل داشته باشند. من سیر هستم باید گرسنه‌ها هم سیر باشند. چشم‌اندازش خودش نیست. چشم‌اندازش... این امر به معروف این بركات را دارد. ده دوازده نشانه در این است كه در كتاب امر به معروف و نهی از منکر نوشته ام، تعداد زیادی را نوشته ام.

امر به معروف و نهی از منكر مخصوص اسلام نیست. اصلاً در فطرت، در هر خانه‌ای هست. همه‌ی پدر و مادرها به بچه‌شان می‌گویند: نه نه نه! یعنی انجام نده. بارك الله، یعنی انجام بده. یعنی نكن- بكن را در هر خانه‌ای هر پدر و مادری به بچه‌اش می‌گوید. كار به اسلام ندارد. یعنی هركس هر دین و مرامی دارد، نسبت به خلاف‌ها به بچه‌اش می‌گوید: نكن. نسبت به كارهایی كه می‌پسندند، می‌گوید: انجام بده. پس این امر به معروف مخصوص اسلام نیست. در وجود هر انسانی است. این هم یك نكته.

برای قبل از اسلام هم هست. مثلاً می‌گوید كه: «وَ كانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاةِ» (مریم/55) فلان پیغمبر بچه‌اش را به نماز سفارش كرد. لقمان به بچه‌اش می‌گوید: «یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوف» (لقمان/17) خوب لقمان قبل از اسلام بوده است. پس چه گفتم؟ نه مربوط به اسلام است. نه مربوط به ادیان آسمانی. حتی ادیان دین غیر آسمانی، یعنی كسانی كه بی‌دین، بی‌دین بی‌دین هستند، آنها هم بی‌دین‌ها هم به بچه‌هایشان می‌گویند: این كار را نكن. این كار را بكن. یعنی بكن، نكن، امر به معروف و نهی از منكر در همه‌ی خانواده‌های غیر دینی هم هست. وارد دین كه شدیم، مخصوص اسلام نیست. هم اسلام و هم غیر اسلام!

موعظه و نصیحت پدرانه نسبت به فرزندان

اول كسی كه حق دارد امر به معروف كند، پدر و مادر است. لقمان در سوره‌ی لقمان كه درجزء 21 قرآن هست.وآیاتی داردو سوره‌ی كوچكی است. چهار صفحه هم بیشتر نیست. می‌فرماید كه: «وَ إِذْ قَالَ لُقْمَانُ لاِبْنِهِ» لقمان به بچه‌اش گفت. «وَ هُوَ یَعِظُه» (لقمان/13) لقمان به بچه‌اش گفت، در حالی كه موعظه می‌كرد. «یَعِظُه» مضارع است . مضارع برای استمرار است. «وَ هُوَ یَعِظُه» یعنی دائماً می‌گفت. آخر گاهی وقت‌ها پدر می‌گوید: ولش كن. من یكبار به او گفتم: گوش نداد. دیگر به او نمی‌گویم. برود گم شود. تو چه پدری هستی؟ تو چه مادری هستی؟ یكبار گفتم یعنی چه؟ «یَعِظُ» یعنی باید پیگیر باشی. اگر یك خانمی دارد قند می‌شكند، یك آقایی دارد قند می‌شكند. اگر قند شكن را زد، قند نشكست. شما قند شكن و قند را دور می‌اندازی؟ می‌زنی تا بشكند. اگر بچه‌ی شما مریض شد، رفتی دكتر و با نسخه خوب نشد، می‌گویی: خوب یكبار دكتر رفتم، یك قرص دادم خوب نشد. پس بگذار بمیرد. آنقدر دكتر می‌بریم تا خوب شود. یعنی باید تكرار كرد.

تكرار! اگر خون دائماً در قلب شما نیاید كه زنده نیستیم. باید این جریان خون تكرار شود. اگر نفس دائماً در ریه نیاید كه می‌میریم. باید حركت نفس تكرار شود. زندگی ما با تكرار است. درس خواندن شما، شما یك مرتبه یك چیزی را بخوانی یادت می‌رود. به ما طلبه‌ها گفتند: «الدرس حرف و التكرار اَلف». اینكه گفتند: «وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثیرا» (احزاب/21) كثیر یعنی زیاد. یعنی دائم الله اكبر بگو. الله اكبر، الله اكبر، الله اكبر!یك آتشی كه می‌خواهیم سرخ شود، باید دائم باد بزن را از این طرف كنیم. از آن طرف كنیم. از این طرف كنیم. از آن طرف كنیم. تا این سرخ شود. باید دائماً این بادزن بیاید و برود. كدام كار بدون تكرار خوب شده است؟ شاه با یكبار مرگ بر شاه می‌رود؟ كولر و پنكه با یكبار گشتن خنك می‌كند؟ شما با یك جریان زنده هستید؟ با یك جریان خون! تكرار باید كرد.

«یا بُنَیَّ» معلوم می‌شود كه رابطه‌ی خانه رابطه‌ی عاطفی است. بچه‌هایتان را محترمانه صدا بزنید. اگر خواستید حرفتان اثر بگذارد، نگو: حسن! بگو: حسن جان. فاطی، چرا می‌گویی: فاطی! فاطمه خانم! كسی با نیش گوش به حرف نمی‌دهد. «یا بُنَیَّ» پسر عزیزم! در قرآن چند تا«یا بُنَیَّ» است. یكبار ابراهیم به بچه‌اش «یا بُنَیَّ» می‌گوید. یكبار یعقوب به یوسف «یا بُنَیَّ» می‌گوید. یكبار لقمان به بچه‌اش «یا بُنَیَّ» می‌گوید. چند تا «یا بُنَیَّ» در قرآن است. این «یا بُنَیَّ» یعنی پسر كوچولو! بچه‌ها می‌گفتند: «یا أَبَت» .هم «یا أَبَت» چهار تا است، هم « یا بُنَیّ َ».

روابط متقابل فرزندان و والدین

در غرب دانشمندان تعلیم و تربیت گیر كردند. در مسئله تربیت دو دسته شدند. یك دسته می‌گویند: تربیت باید از بالا القا شود. یعنی همیشه باید پدر و مادر و معلم یك چیزی را به بچه تزریق كنند. تربیت چیست؟ تربیت القائاتی كه بزرگان در كله‌ی بچه‌ها می‌كنند. این یك نظریه است. یك نظریه این است كه تربیت را از بالا نباید القا كنیم. ببینیم این بچه چه دوست دارد؟ همان خواسته‌های بچه را برجسته كنیم. این تربیت می‌شود. بعضی از دوستانی كه ده، دوازده سال آمریكا بوده‌اند و طلبه‌های فاضل بودند و ده دوازده سال هم كانادا و آمریكا رفتند و آنجا دكترای تعلیم و تربیت گرفتند، به قم برگشتند. گفتم: چه خبر؟ گفت: در آنجا، در آمریكا، و در كانادا، دو تا بحث است، هر كدام هم یك مشت طرفدار دارد. بعضی می‌گویند: تربیت باید از بالا به پایین تزریق شود. بعضی می‌گویند: نه، تربیت خواسته‌های بچه را بگیریم، رشد بدهیم همان كه بچه دوست دارد تربیت می‌شود.

قرآن چه می‌گوید؟ قرآن می‌گوید: هم از بالا و هم از پایین. مثل دیگ‌هایی كه پلو دارد. هم زیرش را آتش می‌زنند. دیدید؟ رویش را هم آتش می‌گذارند. دیگ‌های بزرگ! هم از بالا باید «یا بُنَیَّ» گفت. هم از پایین می‌گویند: «یا أَبَت». یعنی گاهی وقت‌ها باید از فطرت‌های نسل نو برای تربیت استفاده كرد. استفاده از فطرت‌های طبیعی بچه، یك بستر تربیت است. از آن طرف تلقین‌های مفید هم یكی است. تلقین از بالا است. بسترهای طبیعی و فطری از پایین است. از هردو می‌شود.

نشانه‌های جامعه بهشتی و جهنّمی

خوب، «وَ هُوَ یَعِظُهُ یا بُنَی» این «یا بُنَی» یعنی باید رابطه‌ی خانه رابطه‌ی با صفا باشد. اصلاً اگر می‌خواهید ببینید این خانه جهنمی است یا بهشتی. خیابان‌های ما الآن خیابان‌های بهشتی است، یا جهنمی؟ بازار ما بهشتی است یا جهنمی؟ اداره، دانشگاه، دبیرستان، آموزش و پرورش، یك علامتی هست من این علامت را به شما بگویم. اگر این علامت بود، بهشتی است. اگر این علامت نبود، جهنمی است. علامت فضای بهشت این است. «إِلاَّ قیلاً سَلاماً سَلاماً» (واقعه/26) بهشتی‌ها همه می‌گویند: سلام، سلام، سلام! همه به هم خوشبین هستند. با لبخند به هم سلام می‌كنند. اگر در جامعه مسئولین به هم سلام كردند، رییس جمهورها، وكیل‌ها، وزیرها، نماینده‌های مجلس، كدخداها، شورای شهرها، فرماندارها، شهردارها، سفیرها، وكیل‌ها، هرچه... از آن بالا تا پایین اگر دیدید به هم مهربان هستند، معلوم می‌شود این نظام، نظام بهشتی است. اگر او می‌گوید: برد خورد! دزدیدند! بردند! اگر دیدی او به این نیش می‌زند. این هم به او نیش می‌زند. این فضا، فضای جهنمی است.

چون قرآن می‌گوید: جهنم علائمش این است كه: «كُلَّما دَخَلَتْ أُمَّةٌ لَعَنَتْ أُخْتَها» (اعراف/38). فضای بهشت، آیه‌اش این است. «إِلاَّ قیلاً سَلاماً سَلاماً» فضای جهنم، قرآن می‌گوید كه: «كُلَّما دَخَلَتْ أُمَّةٌ» «كُلَّما» یعنی هروقت، «دَخَلَتْ» داخل شد. «أُمَّةٌ» هر گروهی كه وارد جهنم می‌شوند، «لَعَنَتْ أُخْتَها» به دیگری لعنت می‌كنند. این به او لعنت می‌كند. او به این لعنت می‌كند. هیئت‌های عزاداری اگر به هم سلام كردند، از كنار هم رد شدند، این رفت در هیئت او عزاداری كرد. او در هیئت این آمد عزاداری كرد. این غذایش زیاد آمد برای آن هیئت فرستاد. او غذایش را برای این فرستاد. اگر با هم دادو ستد عزاداری كردند، این هیئت‌ها بهشتی هستند. اگر به هم تنه زدند. او بوقش را در گوش من كرد. آن هم... حسین حسین! ابالفضل، ابالفضل! اگر بوق حسین و ابالفضل را روبروی هم گذاشتیم، در خیابان به هم راه ندادیم. راهبندان كردیم. اگر جامعه همدیگر را لعنت می‌كنند، این جامعه جهنمی است. اگر «سَلاماً سَلاماً» است، جامعه بهشتی است.

افرادی هستند بار دوش می‌گیرند برای این و آن می‌برند پول می‌گیرند. بار را حمل و نقل می‌كنند. دوستی داشتیم می‌گفت: من به یكی از این برادرهایی كه حمّالی می‌كرد گفتم: برادر بیا! گفت: چه كار داری؟ گفتم: می‌خواهم این قالی را فلان جا ببری. این پول را هم بگیری. خوب گوش بده. واقعاً این حمال شرف دارد به بسیاری از آدم‌هایی كه فكر می‌كنند كسی هستند. این حمال گفت كه: بنده از صبح تا به حال چند تا قالی بردم، چند مقداری پول هم گرفتم. این برادر من... نه برادرش، مثلاً همكارش، این همكار من اینجا او هم همكار من است. او هم قالی حمل و نقل می‌كند. اما از صبح كسی تا به حال او را صدا نزده است. شما قالی را به او بده. بعد گفت: یك چیزی هم شما به او اضافه بده. دو تا قالی او حمل و نقل كند، او هم یك چیزی گیرش بیاید. ببینید چقدر ارزش دارد! این برای شغل‌های ضعیف. یا متوسط. در شغل معلمی برویم.

خاطره‌ای از مرحوم شهید رجایی

مرحوم شهید رجایی با یك نفر شریك شدند. یك دوچرخه قراضه داشتند، نوجوانی‌هایشان استكان و نعلبكی از بازار تهران می‌خریدند و در كوچه‌ها می فروختند. یك سال كه كاسبی كردند، هشت هزار تومان سود گیرشان آمد. هشت هزار تومان تقریباً 50 سال پیش. چون سی سال است انقلاب شده است. گفتند: خوب نفری چهار تومان! مرحوم رجایی گفت: نه! چهار تومان نه! فعلاً چون تو شش تا بچه داری، از این هشت هزار تومان، شش تومان را تو بردار. من فعلاً دو تا بچه دارم، دو تومان كافی است. شهید رجایی از دو هزار تومان 50 سال پیش گذشت. خوب پنجاه سال پیش با دو هزار تومان می‌شد در تهران یك قطعه زمین خرید. كه الآن با بیست میلیون هم گیرت نمی‌آید. ببین كسی كه مرد است، مرد است. خیلی‌ها پول ندارند ولی مرد هستند. خیلی‌ها هم پول دارند، نامرد هستند. سخاوت كاری به پول ندارد. آدم هست مثلاً می‌آید بنشیند. می‌بیند كه این كت و شلوارش خاكی می‌شود. خوب فوری می‌گوید: آقا صبر كن، صبر كن. این دستمال من تمیز است. بگذار روی این دستمال بنشین، كت و شلوارت خاكی نشود. ببین این چیزی ندارد. شاید این دستمال یك ریال هم نباشد. ولی سخاوت دارد. یعنی از یك ریال می‌گذرد كه لباس رفیقش ... خوب وقتی ایشان روی دستمال كاغذی نشست، بعد من گفتم: حال شما خوب است؟ چه خبر؟ بعد اگر امر به معروفش كنم، اثر دارد. یعنی اگر خواستید حرفتان اثر كند اول باید محبت كنید. یك نوع محبتی، یك نوع اظهار علاقه‌ای بكنی، حداقل به او بگوییم: بنده به شما ارادت دارم. حالا لازم هم نیست آدم پول داشته باشد. بگو: آقا من به شما ارادت دارم. من دوست شما هستم. این كار را نكن. اگر گفتی من به شما ارادت دارم، این كار را نكن. نمی‌گوید: به تو چه؟ چون من گفتم: ارادت دارم.


رعایت اولویت در نهی از منكر

« یا بُنَیَّ لا تُشْرِكْ بِاللَّه » (لقمان/13) ما در امر به معروف و نهی از منكر اولویت را باید در نظر بگیریم. مثلاً یك خانمی هم حجابش خوب نیست. موهای سرش بیرون آمده است. هم نماز نمی‌خواند. حجاب واجب، نماز هم واجب. اما كدام واجب‌تر است؟ شما بگویید. (حضار پاسخ می‌دهند) خوب از اینجا ما یك چیزی هم فهمیدیم. كه كسانی حق امر به معروف و نهی از منكر دارند كه مردم را بشناسند. شما باید بشناسید. بالاخره حجاب واجب است. نماز واجب است. ولی نماز خیلی واجب‌تر از حجاب است. نماز خیلی واجب‌تر از حجاب است. حجاب هم واجب است. ولی نماز خیلی مهم‌تر است. در واجبات سراغ آن واجب اولی بروید. ببین یك مریضی كه در بیمارستان آوردند، ناخن‌هایش را نمی‌گیرند. اول نگاه می‌كنند مخش ضربه‌ی مغزی خورده یا نه؟ قلبش از كار افتاده یا نه؟ یعنی در بدن، جگر و كلیه و روده و استخوان و چشم و دست و پا همه مهم است. اما قلب و مغز از همه مهمتر است. اول ببینیم مغزش آسیب ندیده است. قلبش بیماری كه آوردند اول باید فكر قلب و مغز باشند.
در منكرات «إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظیمٌ» (لقمان/13) لقمان اول منكر را می‌گوید: شرك! شرك یعنی چه؟ یعنی سراغ غیر خدا برویم. والله قوانین ملل، قوانین بین‌الملل، به ما چه؟ به ما چه؟ ما بنده‌ی خدا هستیم. وظیفه‌ی شرعی این است. هشت سال صدام روی سر ما بمب ریخت، قوانین بین‌الملل برای ما چه كردند؟ اصلاً یك آروغ زدند؟ قوانین بین الملل! ما بنده‌ی خدا هستیم. وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم. والله حالا مردم چه می‌گویند؟ ممكن است مردم خیلی حرف‌ها بزنند. خدا این كار را دوست دارد، خلاص! همینكه خدا دوست دارد، دیگر كار ندارد. انشاءالله كربلا و نجف بروید، در زیارت حضرت علی می‌گویید: «وَ لا یَخافُونَ فِی اللَّهِ لَوْمَةَ لائِم» (بحار الانوار/ج44/ص212) سلام بر تو! تو كسی هستی كه همین كه فهمیدی خدا این كار را دوست دارد، دیگر كار به نیش و نوش آن نداشتی. خدا گفته است.
آقا نماز نخواندم. بلند شو برو نماز بخوان. نگاه خواهد كرد! خوب نگاه كند. الآن شما به تكلیف رسیدی. ممكن است خانه‌ی دختر عمه‌ها، دختر خاله‌ها بروید. خوب تا چند سال پیش، دو سال پیش، یك سال پیش، شش ماه پیش، به هوای اینكه تكلیف نشدید، با هم توپ بازی هم می‌كردید. اما الآن دائم می‌گویی: بفرما! تو بیا دیگر حالا خیال می‌كند مرد است. هرچه می‌گویی: یا الله! حجاب ندارد. خوب اینجا چه كنیم؟ قهر كنیم؟ نه! بگوییم: دختر خاله، دختر عمه، دختر دایی، من فامیل شما بودم. آمده بودم سلام به عمه و خاله بكنم. ولی شما حجاب نداری من برمی‌گردم. ولی شما سلام مادر را برسان. من مادر و خاله و عمه را دوست دارم. ولی شرایط طوری نیست كه من بیایم. خداحافظ. سلام برسانید. اگر این رقمی برخورد كردی، اینها عوض می‌شوند. اما اگر در را به هم زدی، گور پدرشان! حالا كه اعتنا نكردند، دیگر خانه‌ی عمه نمی‌روم. اصلاً دیگر هیچ، قطع رابطه می‌شود. خیلی باید مراعات كنیم.
من یكوقت در تلویزیون این را گفتم. گفتم: گاهی گرد گچ روی لباس می‌نشیند. گرد گچ را با سیلی بلند می‌كنی. (با نشان دادن حركت) اما اگر دوده روی لباس بنشیند. دوده را خواسته باشی چنین كنی، هیچی دوده در لباس فرو می‌رود و دستت هم سیاه می‌شود. دوده را باید فوتش كرد. بعضی حرف‌ها را حلقوم شما صلاح نیست بزند. من باید بگویم. بعضی حرف‌ها را من هم نباید بگویم. كس دیگر باید بزند. این مهم است كه چه كسی بگوید.


8 - خطر شرك در زندگی

لقمان بچه‌اش را نصیحت می‌كند. می‌گوید: «یا بُنَیَّ لا تُشْرِكْ بِاللَّه» سراغ غیر خدا نرو. برای غیر خدا كار نكن. غیر خدا را بندگی نكن. نپرست. اطاعت غیر خدا را نكن. «إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظیمٌ» اطاعت غیر خدا ظلم بزرگ است. شرك ظلم بزرگ است. اصلاً به شما بگویم. انسان بندگی غیر خدا را بكند به خودش ظلم كرده است. چون غیر خدا چیست؟ آدم‌ها هستند. بله قربان‌گوی ایشان هستی؟ خوب این هم یك آدم مثل تو است. تو آدم هستی. این هم آدم است. به چه دلیل تو بله‌قربان می‌گویی؟ بندگی هوا و هوس كنی؟ هوا و هوس زود تمام می‌شود. دخترهای سه، چهار، پنج، شش ساله عروسك قُنداق می‌كنند. همینكه ده سالش شد، خجالت می‌كشد. هرچه هم می‌گویی: عروسكت... می‌گوید: حالا بچه بودم؟ هوس‌های ما مثل هوس‌های بچه‌ها است. تمام می‌شود. امروز می‌خواهیم اینجا باشیم. فردا می‌خواهیم جای دیگر باشیم. بندگی هوس ممنوع! بندگی مردم مثل خودمان هستند. بندگی طلا، طلا جماد است. من انسان هستم. انسان كه نباید عقب جماد برود. سوزن كه نباید عقب نخ برود. نخ باید عقب سوزن برود. دنیا باید عقب من بیاید. نه اینكه من عقب دنیا بروم. «إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظیمٌ» كسی اگر خدا را رها كند به سراغ غیر خدا برود شرك است.
بعد می‌گوید: «وَ وَصَّیْنَا الْانسَانَ بِوَالِدَیْه» (لقمان/14) تا دوباره می‌گوید: «یا بُنَی» دو سه آیه جا گذاشتم. «إِنهََّا إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَل» (لقمان/16) پسر كوچولو! ذرّه‌ای كار خیر و شر در این هستی گم نمی‌شود. این كار خیر زیر سنگ باشد، خدا بیرون می‌آورد. در اوج آسمان‌ها باشد، خدا بیرون می‌آورد. در عمق زمین باشد، خدا بیرون می‌آورد. یعنی ذرّه‌ای كار خیر و شر بكنی، حساب و كتاب دارد. قیامت، «فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَیْراً یَرَهُ» (زلزله/7) «وَ مَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ» (زلزله/8) یعنی چه؟ یعنی وزن ذرّه‌ای خیر انجام بدهی، پاداش داری. وزن ذرّه‌ای شر انجام بدهی، كیفر داری. لقمان هم به بچه‌اش می‌گوید: این جهان بی‌حساب و كتاب نیست. نه تنها كار تو را می‌نویسند. آثارش را هم می‌نویسند. آثارش را هم می‌نویسند. گاهی وقت‌ها بنده به كسی یك نصیحت می‌كنم. ایشان در راه می‌آید. تا آخر عمرش هر كار خیری بكند ثوابش را شما هم داری. ثواب امر به معروف و نهی از منكر از همه‌ی عبادات بیشتر است. در خود اذان امر به معروف و نهی از منكر است. شما می‌گویی: «حَیَّ عَلَی الصَلاّة»! «حیِّ عَلَی الصّلاة» امر به معروف است، یعنی بشتاب.‌ خود نماز نهی از منكر است. «َإِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَر» (عنكبوت/45) یعنی نماز نهی از منكر می‌كند. اذانش امر به معروف می‌كند. در اذان می‌گویی: «حیِّ عَلَی الصّلاة» بشتابید به سمت نماز. خوب بشتاب امر است. بدو، یا الله! نه برو، بدو. «عَجِلّوا» عجله كن. «فَاسْعَوْا إِلى ذِكْرِ اللَّه» (جمعه/9) بدو، نماز جمعه بدو. نمی‌گوید: برو. بدو! پس اذانش امر به معروف است. نمازش نهی از منكر است.
امیدوارم كه جامعه‌ی ما جامعه‌ای باشد كه همه همدیگر را دوست داشته باشند و همه هم از سر دلسوزی به همدیگر نصیحت كنند. خواهر و برادرها هم كه كسی به شما تذكر می‌دهد، لجبازی نكنید. اگر لجبازی كنید دو تا گناه كردید. یك گناه اینكه گناه می‌كنی. یك گناه هم اینكه حالا كه به تو تذكّر می‌دهند لجبازی می‌كنی. یعنی آدم‌هایی كه امر به معروف و نهی از منكر را نمی‌پذیرند دو تا گناه می‌كنند. مثل آدمی كه دو تا سیگار با هم می‌كشد. بیشتر ریه‌اش فاسد می‌شود. خود گناه شما یك گناه است. لجبازی یك گناه دیگر است. لجبازی نكنید. ممكن است این آقا و خانمی كه تذكّر می‌دهند باید مراعاتی بكنند. باید با لحنی، با ادبی، با شرایطی، ممكن است آنها بعضی‌هایشان یا خیلی‌هایشان ناشی باشند. اما بالاخره حرفش كه حق است. ولو حالا مثلاً باید این رقمی بگوید. آّبش كه آب خوبی است. منتهی حالا مثلاً باید در لیوان كند، در سفال كرده است. ممكن است شیوه‌ی امر به معروف ضعیف باشد. اما وقتی كلام حق است، شما برای رضای خدا كلام را بپذیر.

خدایا جامعه‌ی ما را جامعه‌ای اسلامی، صد در صد اسلامی، جامعه‌ی امر به معروفی، نهی از منكری، جامعه‌ی برادری، با صفا، جامعه‌ی حسن ظن قرار بده.

« والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته     «


  طبقه بندی: امر به معروف در جامعه ،  ماهیت امر به معروف ،  شیوه های موثر امر به معروف ونهی از منکر ، 

Powered by WebGozar